Kultura i styl

Kultura i styl

Ponad dwieście pięćdziesiąt osób przyjechało z Brześcia do Białej Podlaskiej na specjalny pokaz "Katynia" Andrzeja Wajdy. Było uroczyście i poruszająco. A to dlatego, bo - jak zapewniali goście z Białorusi - "ta historia dotyka ich korzeni".

Pięciu Brytyjczyków z alternatywnego zespołu Radiohead zgotowało swoim fanom nie lada niespodziankę. Muzycy zorganizowali w środę darmowy koncert w sklepie muzycznym Rough Trade w londyńskiej dzielnicy East End. Dla tych, którzy się nie zmieścili, przygotowano telebim na zewnątrz. Ale ponieważ pod sklep przyszło ponad 1,5 tys. fanów władze i organizatorzy ze względów bezpieczeństwa przenieśli koncert do pobliskiego klubu 93 Feet East.

Charlie Chaplin znów w kinach! W kilku polskich miastach wyświetlony zostanie niewielki przegląd filmów klasyka slapsticku. Zobaczymy trzy obrazy: "Brzdąca", "Gorączkę złota" i "Dyktatora".

Artysta Jerzy Nowosielski został uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”. Medal dla artysty przekazał podczas wizyty w Muzeum Narodowym w Krakowie minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski.

Niemieccy badacze zidentyfikowali tajemniczą twarz Mona Lisy z obrazu Leonardo da Vinci. Po kilkuset latach prób odpowiedzi na pytanie, kogo przedstawia najsłynniejszy portret świata, eksperci z Uniwersytetu w Heidelbergu potwierdzają - to Lisa Gherardini.

Przez jednych nazywany skandalistą, przez innych podziwiany za historyczną odwagę - Jan Tomasz Gross będzie we wtorek gościem programu Moniki Olejnik "Kropka nad i". To pierwszy wywiad pisarza w Polsce po publikacji jego najnowszej książki "Strach".

Bytom, Kraków, Gdańsk i Warszawa - tam od 19 stycznia odbędą się castingi do drugiej edycji programu TVN „You can dance – Po prostu tańcz!”. To może być początek drogi na Broadway... ze 100 tysiącami złotych w kieszeni. Zobacz "the best of" pierwszej części „You can dance" z castingów, programu i jego kulis.

Wszyscy znamy sympatyczne, niebieskie Smerfy z ekranów naszych telewizorów. W tym roku "dzieci" belgijskiego rysownika Peyo obchodzą 50 urodziny.

Amerykanie zachwycają się serialem "Alvin i wiewiórki" już od kilkudziesięciu lat. Teraz ich ulubieńcy za sprawą reżysera Tima Hilla i nowoczesnej techniki z impetem wkraczają w świat wielkiego obrazu. Do polskich kin wchodzi właśnie pełnometrażowa wersja przygód trzech niezwykłych wiewiórek.

Na scenie Ringo Star, przed scena 25 tys. ludzi a nad nimi niewiarygodne sztuczne ognie - tak Liverpool świętował ogłoszenie go Europejskim Miastem Kultury w 2008 roku.

Już po raz dziesiąty Polska Akademia Filmowa przyzna Polskie Nagrody Filmowe Orły. Kandydatami są filmy fabularne oraz ich autorzy. Wśród nich m.in. "Sztuczki" Andrzeja Jakimowskiego, "Wino truskawkowe" Dariusza Jabłońskiego oraz "Nightwatching" Petera Greenaway'a. Konkursowi towarzyszy przegląd kandydujących filmów.

"Strach. Antysemityzm polski tuż po wojnie. Historia moralnej zapaści" - książka, która już na długo przed jej polskim wydaniem wywołała dyskusje i kontrowersje, trafi dziś do księgarni. Autor, prof. Jan Tomasz Gross, opisuje w niej okrutne akty antysemityzmu w powojennej Polsce.

Publicystyka pod maską pracy naukowej - tak prof. Jan Marek Chodakiewicz, którego książka "Po zagładzie" przedstawia odmienną niż opisana w "Strachu" wizję stosunków polsko-żydowskich - ocenia publikację Jana Grossa.

W piątek do księgarń trafi polska wersja książki Jana Tomasza Grossa "Strach". W USA, gdzie ukazała się latem 2006 r., krytycy zgodnie uznali, że książka potwierdza tezę o Polsce jako kraju wyjątkowego antysemityzmu.

Brazylijska policja odnalazła skradzione w grudniu obrazy Pabla Picassa i Candida Portinariego. Kierownictwo Muzeum Sztuki w Sao Paulo mówi jednak, że za wcześnie na świętowanie sukcesu - potrzebne są ekspertyzy naukowe.

12 stycznia, punktualnie o godzinie 19:30, łódzka Filharmonia na trzy godziny zmieni swoje oblicze. I chociaż widzowie nie wysłuchają kolejnego koncertu muzyki poważnej, to na sali i tak będzie wyjątkowo głośno. Zamiast orkiestry na - a właściwie nad - sceną zaświecą bowiem największe gwiazdy opery.

Andrzej Wajda, Łukasz Borowicz, Krzysztof "Grabaż" Grabowski, Łukasz Palkowski, Joanna Rajkowska, Michał Witkowski i Michał Zadara to laureaci tegorocznej, 15. edycji Paszportów "Polityki".

Nową dziewczyną Jamesa Bonda będzie ukraińska modelka i aktorka Olga Kurylenko - podały ukraińskie media, powołując się na producentów 22. już filmu o przygodach brytyjskiego superagenta.

Nie żyje Edward Kłosiński, współzałożyciel Teatru Polonia, Członek Zarządu Fundacji Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury, autor zdjęć do ponad 60 filmów fabularnych. Prywatnie był mężem Krystyny Jandy.

Nie wiadomo w czyje ręce trafią w tym roku "Złote Globy", czyli jedne z najbardziej prestiżowych nagród filmowych przyznawanych za oceanem. Nie zmieni tego nawet fakt wyłonienia zwycięzców poszczególnych kategorii. Aktorzy nominowani do nagród zapowiedzieli bowiem, że na ceremonię się nie wybierają.