Kultura i styl

Kultura i styl

W Colombo na Cejlonie zmarł pisarz science fiction Arthur C. Clarke. Nakręcony na podstawie jego opowiadania obraz "Odyseja kosmiczna 2001" jest uznawany za kamień milowy w dziejach filmu fantastyczno-naukowego.

Poeta, piosenkarz i kompozytor. Autor protest songów, które stały się hymnem zbuntowanego pokolenia '68. Najstarszy wykonawca, którego album zadebiutował na pierwszym miejscu amerykańskiej listy przebojów. 7 czerwca Bob Dylan zagra w warszawskiej Stodole.

- Diabeł zstąpił na Broadway - pisał po amerykańskiej premierze "Wędrowca" New York Times. Tyle że licho nie śpi i lubi pojawiać się w różnych miejscach. Ot, choćby na scenie warszawskiego Teatru Małego... Poker, popijawa, "męskie rozmowy" i gra o najwyższą stawkę. A nad wszystkim niewidzialna ręka Boga. Prywatnego Boga - tvn24.pl poleca "Wędrowca" w reż. Wojciecha Malajkata.

Choć kwestia politycznych i obywatelskich swobód w Chinach budzi wiele wątpliwości, to jednak w sferze nowoczesnej architektury i designu, twórcy cieszą się wolnością. W Londyńskiej galerii Victoria and Albert można oglądać eksponaty i prezentacje autorstwa współczesnych chińskich designerów.

O nowej płycie, o tym, gdzie mieszka Bóg, o brzemieniu "Powstania Warszawskiego", o wychodzeniu z kryzysu i "twórczych mękach", z Hubertem Dobaczewskim "Spiętym" i Mariuszem Denstem "Denatem" z Lao Che - rozmawia portal tvn24.pl. W sobotę i niedzielę warszawiacy będą mogli po raz pierwszy usłyszeć materiał z nowej płyty na żywo. Oba koncerty Lao Che zagra w Punkcie.

Już po raz piąty warszawska publiczność będzie miała okazję zobaczyć to, co w polskim kinie najświeższe, najoryginalniejsze i najbardziej bezkompromisowe. Na warszawskiej Starej Pradze od 14 do 16 marca odbędzie się Festiwal Młodego Kina SKOFFKA 5.0.

Najbardziej oczekiwana premiera muzycznego sezonu w Polsce - legendarny "Upiór w operze" Andrew Lloyda Webbera wreszcie wchodzi do repertuaru warszawskiej Romy. Trudno w to uwierzyć, ale będzie to pierwsze wystawienie tego musicalu w Polsce.

Nie potrzeba drogiego sprzętu, by stworzyć porywającą muzykę. Wystarczy miotła, papierowa torba, kawałek folii i papierowa torebka. Niewiarygodne? Ale możliwe, co udowodnił koncert STOMP.

Najpierw zawyrokowano - utwór niewykonalny. Dopiero po śmierci Beethovena doceniono skomplikowaną i wirtuozowską strukturę jego Koncertu skrzypcowego D-dur. Mogli się o tym przekonać uczestnicy poniedziałkowego koncertu z cyklu Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.

W jednym z ostatnio udzielonych wywiadów Sylvester Stallone wyznał, że już rozpoczął prace nad scenariuszem piątej części "Rambo". Zdradził, że już jest na półmetku. Jeśli wierzyć jego słowom, w nowym filmie o zimnowojennym herosie jego fani mogą spodziewać się czegoś zupełnie innego, niż dotychczas

Brytyjski sitcom "Allo, Allo" zostanie po raz pierwszy wyemitowany w Niemczech. - Przez dwadzieścia lat Niemcy go nie chcieli. Wiadomo. Chodziło o tematykę - wyjaśnia BBC. Wszystkie osiem sezonów komedii BBC z lat 1982-1992 zostało sprzedanych koncernowi ProSiebenSat1.

W wieku 74 lat zmarł w poniedziałek w Katowicach dyrektor artystyczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” Jerzy Wójcik. - Odszedł od nas wspaniały człowiek, wielki artysta, znakomity dyrektor artystyczny - mówił o Wójciku dyrektor zespołu, Adam Pastuch.

Wielu melomanów nie wyobraża już sobie oczekiwania na Wielkanoc bez tradycyjnie odbywającego się w tym czasie Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Niedzielnym wykonaniem utworu Missa Solemnis D-dur op. 123 Beethovena w warszawskiej Filharmonii Narodowej rozpoczęła się 12. edycja festiwalu, zatytułowana "Beethoven i jego Wiedeń".

Emocje, zagadki, zdrady, ludzkie dramaty – to wszystko przeplata się i wiąże w „Językami mówić będą” Malgorzaty Bogajewskiej w warszawskim Teatrze Powszechnym. Premiera odbyła się w piątek na małej scenie.

Któż nie słyszał o miłosnych podbojach legendarnego uwodziciela i rozpustnika, słynnego Don Juana? Po kilkuletnich przygotowaniach Warszawska Opera Kameralna wystawia operę "Don Juan albo ukarany libertyn" włoskiego kompozytora i kapelmistrza króla Stanisława Augusta – Gioacchina Albertiniego.

"Control", film o genialnym wokaliście post-punkowego zespołu "Joy Division", już w piątek wchodzi do polskich kin. To obraz nie tylko dla fanów. Mroczna opowieść o egzystencjalnych udrękach Iana Curtisa, jego miłości i tragicznym końcu wciągnie każdego.

Aktor jest chory na jedną z najbardziej śmiertelnych odmian nowotworu. Obecnie poddaje się leczeniu. Oświadczenie na temat choroby aktora zostało wydane po informacji brukowca "National Enquirer" w którym napisano, że 55-letni Swayze ma przed sobą tylko pięć tygodni życia. Zdiagnozowany u gwiazdora nowotwór miał mieć przerzuty na inne organy.

- Gustaw Holoubek był mędrcem, który wypowiadał się przez postaci, które grał - wspomina zmarłego aktora pisarz Janusz Głowacki. Wtórują mu inni przyjaciele Holoubka: Każde spotkanie z nim było inspirujące - mówią zgodnie Zbigniew Zapasiewicz i Artur Barciś.

Wybitny aktor filmowy i teatralny, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie, poseł i senator – Gustaw Holoubek nie żyje. Miał 85 lat.