Kultura i styl

Kultura i styl

Już jutro rusza festiwal teatralny "Dialog", impreza, która stara się prezentować najciekawsze przedstawienia z kraju i zagranicy. Głównymi tematem w tym roku ma być problem złej władzy i społecznej manipulacji. Obok siebie pojawią się skrajne czasami teatralne światy: raz kreowane głównie ruchem, innym razem oparte na plastyce.

Nnenna Freelon, nazywana damą jazzu, wystąpiła w poniedziałek wieczorem w warszawskiej Sali Kongresowej, na jedynym koncercie w Europie. Koncert zorganizowany został w ramach Ery Jazzu.

Na ich widok piszczą kobiety na całym świecie. Boskie, lśniące od oliwki torsy, bicepsy jak ze stali i ten prowokacyjny ruch biodrami... we wtorek w warszawskiej Sali Kongresowej chłopaki z Chippendales pokażą wszystko. No, prawie.

To wielka dama muzyki soul. O jej głos zabiegają najwięksi, ale towarzyszy tylko najlepszym. Nnenna Freelon, jedna z najważniejszych wokalistek jazzowych, wystąpi już w poniedziałek w warszawskiej Sali Kongresowej na jedynym w tym roku koncercie w Europie.

- Jako nastolatek nie stawiałem sobie pytań - mówił w Gdańsku noblista Günter Grass o swojej przeszłości w Waffen-SS. - To hańba, którą będę nosił przez całe życie - dodał. Pisarz gości w Polsce na obchodach swoich 80. urodzin.

Pół wieku „Tytusa, Romka i A’Tomka”, trzydzieste urodziny Thorgala i wybory miss komiksu - to główne atrakcje rozpoczynającego się dziś Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi. Przez trzy dni fani będą mogli spotkać się ze światową czołówką twórców komiksów.

Konflikt w warszawskim Muzeum Narodowym. Kazimierz Ujazdowski odwołał dyrektora Ferdynanda Ruszczyca. Według ministra kultury, sposób zarządzania muzeum budził poważne zastrzeżenia. - To decyzja polityczna - uważa Ruszczyc.

W Londynie gratka dla miłośników biżuterii - na aukcję w domu Christie's trafi jajko słynnego złotnika carów Piotra Faberge. Egzemplarz, który nigdy wcześniej nie był pokazywany. To prawdziwy skarb, wart co najmniej 18 milionów dolarów.

W piątek do polskich kin wchodzi film "Chopper". Oparta na faktach historia mordercy w filmowym obrazie przeraża realizmem i analizą psychiki dewianta. Film powstał na podstawie książki "Chopper". Zza więziennych murów” najbardziej przerażającego płatnego mordercy w australijskim świecie przestępczym – Marka Brandona Reada.

Między 11 a 14 października, wzorem ubiegłych lat, przeszło stu poetów z ponad 17 krajów świata zaprezentuje swoją twórczość na XXXVI Warszawskiej Jesieni Poezji.

Gitarzysta grupy rockowej Radiohead Jonny Greenwood ogłosił, że fani będą mogli sami zdecydować, ile zapłacą za ściągnięcie z sieci najnowszej płyty zespołu.

Wszystkie siedem tomów przygód Harry'ego Pottera z dedykacją autorki J.K. Rowling zostało sprzedanych za 18.200 funtów na stronie aukcyjnej eBay - poinformowała w organizacja charytatywna, która wystawiła książki na sprzedaż.

Fani dziewczyn o ogromnych oczach, lolitek w szkolnych mundurkach i Dragonballa marszem do kin! W Warszawie i Krakowie ruszył pierwszy w Polsce przegląd filmów anime. Niebawem projekcje zawitają do sześciu kolejnych miast.