Kultura i styl

Kultura i styl

W wieku 87 lat zmarł w Warszawie Wieńczysław Gliński, wybitny aktor teatralny i filmowy, żołnierz AK, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Miłośnicy kina zapamiętają go z ról w "Kanale" Wajdy i "Ostatnim kursie" Batorego.

Sześć dni filmowej uczty, ponad pół tysiąca produkcji animowanych, spotkania z gwiazdami - to wszystko i wiele innych atrakcji czeka na fanów filmu animowanego w Poznaniu. Odbywa się tam organizowany po raz pierwszy Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych "Animator".

I po festiwalu. Ponad 60 koncertów w trzy dni, 50 tysięcy widzów, setki namiotów i wielka góra śmieci – siódmy Open’er Festiwal przeszedł od historii.

Koncerty dwóch ostatnich gwiazd tegorocznego Warsaw Sumer Jazz Days już za nami. W warszawskiej Sali Kongresowej zagrały kwartety Branforda Marsalisa i Charlie’ego Haden. Choć były to występy diametralnie różne, obydwa pokazały czym jest prawdziwy, czysty jazz.

Tego świat nie widział od dekad! Wszyscy czworo członkowie legendarnej grupy ABBA pokazali się wspólnie na szwedzkiej premierze musicalu "Mamma Mia!" inspirowanego ich utworami. Fani szaleli, orkiestra dęta przygrywała hity zespołu, a pląsom białych kozaczków na czerwonym dywanie nie było końca.

"Grey Ranks. Child Soldiers, Warsaw, 1944" - to tytuł amerykańskiej gry RPG o polskim zrywie spod niemieckiej okupacji 1944 roku. "Szare szeregi" ukazały się nakładem niewielkiego wydawnictwa i odniosły sukces. Dlaczego jednak nie nad Wisłą?

Koniec tradycyjnej sztuki w muzeach? Najwyraźniej tak. W londyńskim muzeum Tate otwarto właśnie nową wystawę. Jednak zamiast obrazów i rzeźb eksponatami są... sprinterzy, którzy przebiegają przez galerię co 30 sekund.

To prawdziwa gratka dla koneserów starego kina. W Argentynie odnalazła się spora część zaginionego przed laty oryginalnego filmu "Metropolis" Fritza Langa. Od lat uważano je za bezpowrotnie utracone.

Śpiewa o tym, że miłość jest boska, przesyła pocałunek od róży i zapewnia, że jesteś niesamowita – czego chcieć więcej od życia w upalny wieczór w miejskim parku? Seal zagrał świetny koncert, od początku do końca porywając warszawską publiczność.

- W najdzikszych snach nie marzyłbym o tym, że pewnego dnia będzie tutaj nasza szafa stała jako pomnik - powiedział Roman Polański tuż przed odsłonięciem rzeźby "Dwaj ludzie z szafą". Odsłonięcie pracy było jedną z pierwszych imprez 13. Festiwalu Gwiazd.

To był bez wątpienia jeden z najlepszych jazzowych koncertów w tym roku. Pat Metheny, Christian McBride i Antonio Sanchez porwali publiczność muzyką pełną pasji, energii i radości.

Już po raz siódmy gwiazdy światowej muzyki zagrają na Open’er Festiwal. Trzy dni, siedem scen, ponad 60 koncertów i dziesiątki tysięcy fanów – w piątek rusza najważniejsze wydarzenie muzyczne lata. Wybierasz się? Przyślij nam zdjęcia, filmy i relacje.

Seal w Warszawie. Gwiazdor tanecznego pop-soulu pierwszej połowy lat 90., który po kilku latach artystycznej posuchy wrócił do formy wraz z albumem "System", zagra w czwartek w Parku Sowińskiego.

Wielkie gwiazdy, wierna publiczność i kilkanaście letnich wieczorów wypełnionych najlepszą muzyką. W Warszawie rusza trwa festiwal Warsaw Summer Jazz Days 2008. Jak zwykle zagrają na nim muzycy największego formatu.

Spektakle Jandy i Zapasiewicza. Filmy Wojtyszki i Koneckiego. Koncerty gwiazdek polskiej rozrywki, wreszcie happeningi z udziałem bohaterów popularnych "tasiemców" - w Międzyzdrojach ruszyła kolejna "Gala Gwiazd". Temu stylistycznemu miszmaszowi przyglądał się będzie... Gustaw Holoubek.

Amy Winehouse u Madame Toussaud. Woskowa figura gwiazdy, znanej z fantastycznego głosu, narkotykowo-alkoholowych ekscesów i fryzury porównywanej do stogu siana, dołączy do muzycznych celebrities w specjalnej sali muzeum.

30 tysięcy gardeł odśpiewało w sobotę wraz z Celine Dion jeden z największych przebojów piosenkarki "My Heart Will Go On". To był niezapomniany wieczór - dzielą się wrażeniami fani Kanadyjki, którzy na Błonia ściągnęli z najdalszych zakątków Polski.

Zbigniew Zamachowski znalazł się na bruku po to, by dosięgnąć gwiazd. Dokładniej - jednej, szczególnej gwiazdy: jego własnej gwiazdy w Alei Gwiazd na ul. Piotrkowskiej w Łodzi.