Kultura i styl

Kultura i styl

To sztuka o mitach Ameryki: o wolności, pieniądzach i sukcesie. Myślę, że te mity są dla nas Polaków bardzo ważne, bo zawsze w nas siedział jakiś kompleks Ameryki - mówi reżyser Robert Gliński o swoim najnowszym przedstawieniu "Loretta". Premiera w warszawskim Teatrze Powszechnym w sobotę.

Nie było Chopina. Nie było muzyki jazzowej. W Fabryce Trzciny był w piątek jednak Leszek Możdżer w wydaniu klubowym. Jak na mistrza przystało świetnie się w tym odnalazł i pokazał, że dla prawdziwego artysty nie ma zadań niemożliwych. Tylko u nas posłuchaj wywiadu z Mistrzem.

Edyta Jungowska, Nigella Lawson, Wojciech Cejrowski, fabularne i dokumentalne produkcje BBC oraz cenione w świecie programy reality show - to propozycje TVN Style na wiosnę. Oprócz wielu nowości na antenie pojawią się programy autorskie znanych już widzom stacji dziennikarek.

Legendy numetalu nie rozczarowały publiczności. Zadowoleni byli i ci, którzy chcieli usłyszeć starsze utwory, jak i ci chcący zapoznać się z nowym repertuarem. Świetnie bawili się wszyscy.

Jest uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich pianistów jazzowych. Na swoim koncie ma większość najważniejszych nagród w naszym kraju. Bierze udział nawet w najbardziej egzotycznych przedsięwzięciach muzycznych. W piątek w warszawskiej Fabryce Trzciny Leszek Możdżer zagra w duecie z dj Siarrą.

Hollywood odetchnęło z ulgą: najważniejsza ceremonia filmowego światka, rozdanie Oscarów, jednak się odbędzie. Członkowie Gildii Scenarzystów Amerykańskich w głosowaniu zgodzili się na propozycje wytwórni i po 14 tygodniach przerwali strajk.

Były zbyt szczupłe, dlatego nie dopuszczono ich do występu w pokazach mody. Trzy modelki: Polka, Włoszka i Francuzka nie mogły wyjść na wybieg w Madrycie, ponieważ organizatorzy uznali, że są za chude, pisze timesonline.com.

Po raz czwarty w Polsce, lecz po raz pierwszy w Warszawie. Dziś wieczorem na stołecznym Torwarze wystąpi amerykański zespół numetalowy - Korn. Koncert w ramach trasy "Bi#%h We Have A Problem Tour" będzie promować najnowszą płytę formacji.

Znana z "You can dance" Anna Bosak zatańczy z prowadzącym "Jaka to melodia" Robertem Janowskim, najsłynniejszy polski strongmen Mariusz Pudzianowski puści się w tany z Magdaleną Soszyńską, a Rafał Maserak porwie na parkiet Katarzynę Figurę. Rusza VII, ostatnia, edycja "Tańca z gwiazdami"

Ciasno ustawione krzesła i zimna sala wypełniona po brzegi. A na niewielkiej scenie wielkie gwiazdy. W warszawskiej Fabryce Trzciny, dla polskich fanów zagrał we wtorek Bireli Lagrene z zespołem.

Spadkobierczyni praw autorskich zabrania publikacji dzieł ks. Jana Twardowskiego. To ogromna strata dla literatury - alarmują autorzy listu, który podpisało 95 osób, w tym wielu profesorów-polonistów z największych polskich uczelni.

Trzy miliardy dolarów zarobiło do tej pory studio New Line na ekranizacjach słynnej trylogii Tolkiena "Władca Pierścieni". Rodzina pisarza dostała z tego "jedynie" ponad 60 tys. dolarów. Teraz chce więcej.

"Deep Hans" - najnowszy album poznańskiej grupy hip-hopowej - dystrybuowany jest wyłącznie w internecie. Można go pobrać za darmo. Zespół, wzorem brytyjskiego Radiohead, przyjmuje od internautów "co łaska".

- W czasach plastikowych lalek, które mają sztuczne biusty i nie noszą bielizny, pojawił się niewiarygodny talent: Amy Winehouse. Płaci za to potworną cenę – uważa Karolina Korwin-Piotrowska. Goście Magazynu „24 godziny” dyskutowali o pułapkach sławy.

- Obrazy teraz kradnie się po to, żeby sprzedać. Zawsze znajdą się kolekcjonerzy, którzy będą je po cichu trzymać - tak krytyk i historyk sztuki, Anda Rottenberg, skomentowała w rozmowie z tvn24.pl kradzież obrazów impresjonistów. Wyniesione z muzeum w szwajcarskim Zurychu płótna Moneta, Van Gogha, Degasa i Cezanne'a warte były ok. 160 milionów dolarów.

Śmiała kradzież czterech obrazów impresjonistów ze szwajcarskiego muzeum E.G. Buehrlego była jedną z najgłośniejszych w ostatnich latach. Coraz częściej łupem rabusiów padają dzieła znanych malarzy. Wystarczy wspomnieć słynną kradzież "Krzyku" Muncha trzy lata temu czy też tajemnicze zniknięcia dzieł Rembrandta, Van Gogha i Picassa.

Melodramat "Pokuta" został uznany za najlepszy film minionego roku na angielskim festiwalu filmowym BAFTA. Statuetkę dla najlepszej aktorki otrzymała Marion Cotillard, natomiast Daniel Day-Lewis okazał się najlepszym aktorem.

Brytyjska piosenkarka Amy Winehouse zdobyła pięć nagród Grammy. Piosenkarka nie odebrała ich jednak osobiście, bo nie może wjechać do USA z powodu kłopotów z prawem. Dowiedziała się o nagrodach podczas swojego koncertu w Londynie.