Kultura i styl

Kultura i styl

W Łodzi kilkudziesięciu twórców graffiti ze Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Japonii, Niemiec i Polski bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Graffiti – Outline Colour Festiwal. Od soboty, przez trzy dni w centrum miasta, powstanie wielka uliczna Galeria Graffiti. Dodatkową atrakcją będą koncerty międzynarodowych twórców rapu oraz turniej ulicznej koszykówki.

Twórcy graffiti stają się coraz bardziej popularni, a ich dzieła zaczynają być postrzegane jako sztuka. Wystawę Urban Art, czyli dosłownie sztuki miasta, otwarto ostatnio w Londynie. Hitem są prace Banksy'ego (zwanego "miejskim partyzantem"), który od lat łamie skostniałe zasady twórczego establishmentu

Prestiżowe brytyjskie nagrody im. Ivora Novello dla najlepszych wykonawców muzyki rozrywkowej rozdane. Gwiazdą czwartkowej gali okazała się nadzieja angielskiej sceny soulowej Amy Winehouse. Piosenkarka otrzymała dwie statuetki. Nagrodę za całokształt twórczości otrzymał m.in. legendarny lider Genesis Phil Collins.

- Wśród trzech tysięcy utworów, które znajdują się w zbiorach klasztoru na Jasnej Górze, mogą być nieznane dotąd dzieła "mistrza nad mistrzami", czyli wielkiego Wolfganga Amadeusza Mozarta - taką hipotezę stawia dr hab. Remigiusz Pośpiech, przewodniczący Zespołu Naukowo-Redakcyjnego Jasnogórskich Muzykaliów. Byłaby to muzyczna sensacja na światową skalę - pisze "Polska".

Artyści z całego świata dali się zamknąć w celach, by szukać inspiracji. "Sztukę więzienną", jak nazywa się ich projekt, tworzyć będą przez dwa tygodnie zamknięcia.

- Jestem wieśniakiem. To był świadomy wybór. Chcę być Czereśniakiem – deklaruje Piotr Galiński w "Mieście Kobiet" TVN Style. Tancerz, choreograf i juror „Tańca z Gwiazdami” opowiada o pierwszym pocałunku, kolekcji aniołów i… kłopotach z kurami.

Rozwinięty niemal na stałe w Cannes czerwony dywan zaroił się od gwiazd przed oficjalną premierą filmu "Che". Obraz opowiada historię życia Ernesto Guevary, jednego z przywódców rewolucji kubańskiej. Wśród przybyłych nie zabrakło takich gwiazd jak Madonna czy Sharone Stone.

Indiana Jones powraca! Po 19 latach od ostatniej odsłony przygód słynnego archeologa Harrison Ford znów założył swój mocno sfatygowany kapelusz, wziął do ręki bicz i ruszył na poszukiwanie kolejnego tajemniczego artefaktu. Z jakim skutkiem? Średnim, ale i tak trzeba obejrzeć. Choćby z sentymentu.

Muzyczny manifest o Nangar Khel - mieszkająca i działająca na Wyspach Brytyjskich polska grupa rockowa The Poise Rite nagrała utwór o ostrzelaniu przez polskich żołnierzy afgańskiej wioski.

Isis Gee podbiła serca telewidzów i zakwalifikowała się do finału Eurowizji. Emocje sięgną zenitu już w tę sobotę. Wtedy okaże się, czy reprezentująca Polskę piosenkarka wygra 53. edycję słynnego konkursu.

Wygląda zachwycająco i wprost nie można oderwać od niej wzroku. Angelina Jolie, która spodziewa się bliźniaków, przyjechała do Cannes na premierę nowego filmu Clinta Eastwooda "Zamiana" ("The Exchange").

Było dużo czadu, dużo energii i dużo elektrycznego grania. Legendarny John McLaughlin wraz ze swoim zespołem dali świetny koncert w Warszawie. Publiczność w Sali Kongresowej mogła się poczuć jak w latach siedemdziesiątych.

Jeden z największych innowatorów jazzu, legendarny John McLauglin przyjeżdża do Polski. W poniedziałek na swoim warszawskim koncercie wystąpi jako lider zespołu Electric 4th Dimension, grającego elektryczny jazz spod znaku The Mahavishnu Orchestra.

Ponad 120 stołecznych galerii i muzeów otworzyło swoje podwoje w tegoroczną Noc Muzeów. Imprezuje nie tylko Warszawa - drzwi dla zwiedzających otworzyły muzea m.in. w Zakopanem, Trójmieście, Wrocławiu, Sandomierzu, Łodzi i Kielcach.

Gwiazda kina Scarlett Johansson postanowiła sprawdzić się na nieznanym jej dotąd polu muzycznym. Muza Woody'ego Allena nagrała płytę z utworami Toma Waitsa. Premiera w poniedziałek, a u nas już fragmenty utworu promującego jest debiutancki krążek.

Na razie bez publiczności - godziny prób, ostatnie przymiarki i pierwsze nerwy. Isisi Gee, polska reprezentantka w tegorocznym konkursie Eurowizji, jest już w Serbii i od kilku dni pełną parą przygotowuje się do występu.

Sharon Stone w Polsce! Aktorka znana ze szczególnego sposobu przekładania nogi na nogę, przyjechała do Warszawy, niestety, nie w celach kulturalnych - a promocyjnych.

Marian Zacharski dociera do amerykańskiego specjalisty od radarów, Williama Bella. Długo go obserwuje, zaprasza na kolację, osacza. Po kilku miesiącach znajomości proponuje mu pierwsze pieniądze, w zamian chce dokumentacji najnowocześniejszej tajnej amerykańskiej broni. Wkrótce supertajna amerykańska dokumentacja wojskowa trafia w ręce polskich służb wywiadowczych.