Kultura i styl

Kultura i styl

Startuje wirtualna szkoła filmowa Sławomira Idziaka! Już teraz, mistrz daje internautom i widzom TVN24 pierwszą lekcję. - Tworzenie filmów to fabryka emocji - o tym, jak je z widza wydobyć, czyli pomyśle na film.

Nie będzie filmu o burzliwej młodości George'a W. Busha na festiwalu w Rzymie. Powód? Według włoskiej prasy - obraz nie spodobałby się premierowi Silvio Berlusconiemu, który przyjaźni się z prezydentem USA.

Co łączy aktorkę narkoleptyczkę, lekarza homoseksualistę i pisarza w absolutnym twórczym kryzysie? To proste - senność. A właściwie "Senność". Wojciecha Kuczoka.

Ponad 200-tysięczna publiczność obejrzała zakończony w piątek późnym wieczorem koncert brytyjskiej grupy Queen we wschodnioukraińskim Charkowie. Główną ideą koncertu była walka z AIDS.

Wszystko wskazuje na to, że doczekamy się polskiego Batmana. Jest nim kosmiczny agent Funky Koval. Polski bohater popularnej serii komiksów spodobał się producentom z Hollywood i ma szansę wkrótce trafić na ekrany kin.

Legenda ostrego brzmienia - Metallica, powraca w świetnym stylu. Na sklepowe półki trafiło najnowsze ich dziecko "Death Magnetic". Sami muzycy określają nowy album jako "powrót do przeszłości".

Jerzy Skolimowski przerywa trwające 17 lat artystyczne milczenie. Jeden z największych polskich reżyserów wraca intymnym obrazem "Cztery noce z Anną". Film wchodzi do kin w piątek.

Piłka nożna zwykle nie przypomina baletowych pas, a taniec niewiele ma wspólnego z futbolem. Jak się jednak okazuje, te dwie dyscypliny można udanie połączyć. Tego zadania podjął się Narodowy Balet Angielski, korzy przygotował taneczną interpretację dziesięciu najważniejszych momentów w futbolu z ostatnich 85 lat.

Lao Che zgarnia kolejny laur. Za płytę "Gospel" płocki zespół otrzymał Mateusza - nagrodę wręczaną przez radiową "Trójkę". Pokonał m.in. Czesława Mozila i Kasię Nosowską. Oprócz zespołu, statuetkę "za całokształt twórczości" otrzymał dziennikarz Piotr Kaczkowski.

Katie Melua znalazła czas, by zagrać jeszcze jeden i tylko jeden koncert dla polskiej publiczności. Już 15 października we wrocławskiej Hali Orbita będziemy mogli posłuchać największych przebojów gwiazdy. Bilety w sprzedaży od wtorku 9 września.

Niezwykle popularny (jak się okazuje, nie tylko w Polsce) serial "Na Wspólnej" świętuje swój jubileusz. We wtorek 9 września TVN wyemituje tysięczny odcinek serialu. Będzie wyjątkowo - zapowiadają twórcy.

Zamiast reklam - poezja Zbigniewa Herberta. Wiersze "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz" oraz "Pan Cogito o postawie wyprostowanej" - pojawiły się na tablicach we wrocławskich tramwajach na 10 rocznicę śmierci poety. Na co dzień, my sugerowalibyśmy raczej "List do ludożerców" Tadeusza Różewicza.

9 września serial "Na Wspólnej" na antenie TVN przekroczy liczbę 1000 wyemitowanych odcinków. Z tej okazji twórcy serialu przygotowali wielką niespodziankę dla widzów.

Wygląda na to, że po rozwodzie, odebraniu praw do opieki nad dziećmi i leczeniu w szpitalu psychiatrycznym Britney odbiła się od dna. Piosenkarka zdominowała 25. galę rozdania nagród MTV Music Awards. Zgarnęła trzy statuetki, w tym za najlepsze wideo roku.

W renomowanej londyńskiej sali koncertowej Wembley Arena zagrały gwiazdy polskiej muzyki rozrywkowej. Na festiwalu dla brytyjskiej polonii, ale również Anglików, zagrali m.in. Doda, Kayah, Bajm i Wilki.

Krzysztof "Diablo" Włodarczyk pląsający w rytmie cha-cha, australijski windsurfer Steve Allen zgrabnie wywijający angielskiego walca - to tylko część atrakcji jakie mieli okazję zobaczyć widzowie TVN. W niedzielę wieczorem wystartowała 8. edycja najpopularniejszego telewizyjnego show ostatnich lat - "Tańca z gwiazdami".

Chociaż w konkursach piosenki Eurowizji od lat nie mamy szczęścia, dzisiaj los uśmiechnął się do Polski. A raczej do Edyty Herbuś i Marcina Mroczka, którzy w wielkim stylu wygrali konkurs tanecznej Eurowizji w szkockim Glasgow.

Zgodnie z typami włoskich mediów i - jak zwykle - dobrze poinformowanych bukmacherów amerykański film "The Wrestler" w reżyserii Darrena Aronofsky'ego został uznany najlepszym filmem na tegorocznym festiwalu filmowym w Wenecji. Zaskoczeniem nie były też nazwiska laureatów nagród aktorskich.

Jest 6 września, godzina 21:00 a Ty czujesz, że powoli rozbiera Cię gorączka sobotniej nocy i nie bardzo wiesz co z tym zrobić... Nic prostszego - załóż buty, obierz kierunek "na Warszawę" i przygotuj się na bardzo kulturalną noc. Noc, w której teatry stolicy "wyjdą na ulicę" i do późna raczyć będą widzów smakowitymi scenicznymi kąskami.

Po 11 dniach filmowych wzruszeń, szelestu sukien i stukania wysokich obcasów na czerwonym dywanie, Wenecja musi zdecydować, kogo wyróżnić Złotym Lwem. W gronie największych faworytów do nagrody za najlepsze role są Mickey Rourke i Anne Hathaway. Zagadką pozostaje jednak, który film okaże się godny weneckiego trofeum.