Kultura i styl

Kultura i styl

Seks, papierosy i karabiny maszynowe – z rewolucyjnym mitem grupy Baader-Meinhof rozprawia się film niemieckiego reżysera. Gloryfikacja krwawej i bezsensownej przemocy czy próba bezstronnego spojrzenia na jeden z bardziej kontrowersyjnych fenomenów niemieckiej historii? Oceńcie sami. Film od dziś w kinach.

Chcemy oglądać współczesną polską historię na ekranie. Najchętniej - spektakularne militarne zwycięstwa i porażki oraz biografie ważnych postaci - wynika z sondażu GFK Polonia dla "Rzeczpospolitej". Nic dziwnego, skoro aż jedna piąta z nas wiedzę o historii czerpie z filmów i seriali.

"Olympus Inferno" - taki oto skromny tytuł nosi rosyjski film opowiadający historię dwójki bohaterów, zaangażowanych w wojnę w Gruzji. Reżyser Igor Wołoszyn zaznacza, że jest przekonany o winie Gruzinów za wybuch konfliktów. Ale dodaje, że nie ma to dla niego wielkiego znaczenia. Liczy się spektakl.

Natasha Richardson zmarła w środę w wyniku licznych urazów odniesionych w czasie wypadku na nartach - poinformowała media rodzina brytyjskiej aktorki. Richardson miała 45 lat. Wcześniej bulwarówka "Daily Mail" informowała, że umierająca aktorka została przewieziona do domu w Nowym Jorku, by mąż Liam Neeson, matka Vanessa Redgrave i dwóch synów mogli ją pożegnać.

Brytyjska aktorka Natasha Richardson jest w krytycznym stanie po wypadku na nartach. Doszło do niego podczas wizyty aktorki w Kanadzie. Jej mąż Liam Neeson przerwał zdjęcia do filmu w Toronto i poleciał do Montrealu, gdzie przebywa jego żona.

Przez rok było to tajemnicą. Teraz się wydało: sceny oscarowego filmu „Lektor” były kręcone w Muzeum na Majdanku - ujawnia "Dziennik Wschodni".

Pierwszy odcinek serii komiksów o przygodach Supermana sprzedano za 317 tys. dolarów na internetowej aukcji. Sprzedający kupił go jako 9-latek w antykwariacie na początku lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Zapłacił wtedy 35 centów.

W rekordowym czasie zakończyła się sprzedaż biletów na 50 koncertów Michaela Jacksona w londyńskim O2. Ponad milion miejsc na występy "króla muzyki pop" rozeszło się w zaledwie 5 godzin.

Will Smith w wydaniu skromniejszym: tym razem nie ratuje świata, ale tytułowe "Siedem dusz" (a raczej ciał, w tym bardzo ponętne ciało Rosario Dawson). Film ma wzruszać, krzepić i skłaniać do refleksji, ale jego twórcy trochę przesadzili z lukrem.

Wyobraźcie sobie tradycyjne żydowskie wesele. Pejsaty pan młody, kilku brodatych rabinów i suto zastawiony koszernym jedzeniem stół. Gra oczywiście klezmerska orkiestra i... nowojorski DJ. Namiastkę takiej właśnie imprezy - przynajmniej od strony muzycznej - można było zobaczyć w czwartkowy wieczór w Sali Kongresowej. David Krakauer i jego zespół dali tam fantastyczny koncert.

5D Extreme to pierwsze w Polsce kino, które oprócz trójwymiarowego ekranu zapewnia efekty stymulujące zmysły dotyku i zapachu - pisze "Życie Warszawy".

Kultura wysoka za przystępną cenę, czyli Multikino przybliża operową klasykę. Najsłynniejsze spektakle będzie można obejrzeć na wielkim ekranie od 17 marca.

Rekordowe otwarcie „Kochaj i tańcz”. Produkcję TVN w pierwszy weekend projekcji obejrzało prawie 400 tysięcy widzów . Jest to najlepszy wynik polskiego filmu od 10 lat.

Koncertuje zarówno w słynnej Carnegie Hall, malutkich klubach amerykańskiej diaspory, jak i na największych festiwalach świata. David Krakauer wraz ze swoim projektem Klezmer Madness już w najbliższy czwartek zagra w warszawskiej Sali Kongresowej. Na scenie będzie ich wspierał nowojorski DJ KeepAlive.

Niezwykły, jedyny zachowany portret wielkiego mistrza Williama Shakespeare'a, który powstał za życia słynnego dramatopisarza, pokazano w Londynie. Jeśli podawana data powstania obrazu jest prawdziwa, ma on już 399 lat.

Orły rozdane. "33 sceny z życia" zostały najlepszym polskim filmem, ale w pozostałych kategoriach film Małgorzaty Szumowskiej nie został doceniony. Za najlepszą rolę męską i żeńską statuetki trafiły do aktorów grających w filmie "Rysa", a za reżyserię nagrodzono Jerzego Skolimowskiego ("Cztery noce z Anną").

"Szklana pułapka" powalczy o nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej. Jednak jurorów będzie przekonywać nie Bruce Willis w przybrudzonym podkoszulku, ale... rybki akwariowe. Polska produkcja o znanym z zupełnie innej serii tytule rywalizuje w kategorii film krótkometrażowy.

Rabin Micah Kelber chwali wojenną strzelankę "Call of Duty: World at War". "Jako Żyd zaangażowany w zakończenie II wojny światowej, przeżywasz uczucia najbardziej zbliżające do wyzwolenia z kompleksu ofiary wytworzonego przez Holokaust" - pisze rabin.

Indonezja przez trzy dni rozbrzmiewała jazzem. Na piąty Java Jazz Festival do Dżakarty przybyło - ku ogromnej uciesze organizatorów - ponad dwustu artystów z całego świata i ponad 80-tysięczna publiczność.

To gratka dla miłośników gwizdków z drewna, pierników-serduszek, figurek ze słomy i wszelkiego rodzaju rękodzieła ludowego. Swoje stragany w Wilnie rozłożyło ok. tysiąca kupców. Zaczęły się Kaziuki, trzydniowe targi rękodzieła ludowego. Kaziukowy Jarmark ma 400-letnią tradycję, nazwa pochodzi od św. Kazimierza, patrona Litwy, syna Władysława Jagiełły.