Kultura i styl

200-metrowy krzyż. Zamieszkają w nim ludzie

Kultura i styl

Maurice ShaperoKing Edward Tower - nowy apartamentowiec w Liverpoolu

200 metrów wysokości, 67 pięter i kształt krzyża - tak będzie wyglądał najwyższy budynek w Liverpoolu i najbardziej kontrowersyjny apartamentowiec na świecie. King Edward Tower to pomysł brytyjskiego architekta, który planuje rozpocząć budowę swojego projektu na początku przyszłego roku.

Budynek będzie najwyższym w Liverpoolu i drugim - po Londynie - najwyższym w Wielkiej BrytaniiMaurice Shapero

Na razie to tylko projekt, ale już ma tyle samo zwolenników, co krytyków - z powodu religijnej symboliki. Wieżowiec ma bowiem kształt 200-metrowego krzyża.

"Estetyczna przyjemność oglądania tego budynku dla wielu może zostać przesłonięta przez ich wiarę. Tymczasem łączenie go z religią w pewnym sensie jest banalną analogią" - zawyrokował Jonath Schofield z magazynu "Manchetser Confidential".

Autor projektu, Maurice Schapero, architekt z Manchesteru, broni pomysłu. - Drapacze chmur i ich pięcie się w górę jest zgodne z moim podejściem do architektury. Pracuję w abstrakcyjny sposób - dla mnie to rura z otwartymi końcami przecięta poziomo u góry. To jest symbol, który odwołuje się do duchowości, ale nie powinien być ograniczony tylko do tego - powiedział w rozmowie z magazynem "Architects' Journal".

- Mój krzyż pochodzi od Boga, a ja nadałem mu wymiar przestrzenny - dodał, zapewniając, że nie widzi w tym nic nieodpowiedniego.

Nazwa na cześć pubu

Wieżowiec ma stanąć w Liverpoolu, na miejscu starego pubu King Edward znajdującego się w budynku, który został zburzony w 2007 roku. Stąd jego nazwa - King Edward Tower.

Został pomyślany jako apartamentowiec, w którym znajdzie się 350 mieszkań. Ale na 67 piętrach zaplanowano także pomieszczenia na biura, które zajmą 8 tys. metrów kwadratowych i sklepy o powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych. Na samej górze znajdzie się restauracja, z której będą roztaczać się widoki na całe miasto. Będą też dwa poziomy parkingu podziemnego.

King Edward Tower stanie się najwyższym budynkiem w mieście i drugim najwyższym w Wielkiej Brytanii. Budowa miałaby się rozpocząć na początku 2013 roku, gdy tylko deweloper Richmont Properties, który finansuje projekt, zdobędzie pozwolenie miasta. Czy wieżowiec o tak kontrowersyjnym kształcie nie napotka oporu miejskich planistów?

Autor nie ma obaw. - Mieliśmy wiele spotkań z urzędnikami, którzy dali nam swoje nieoficjalnie poparcie. Na początku pomogło ono nam w rozmowach z inwestorami, aby zmniejszyć ich zrozumiałe obawy w kwestii finansowania budowy. Teraz to tylko kwestia czasu, gdy dostaniemy oficjalne potwierdzenie - zapewnił architekt w rozmowie z "Architects' Journal".

Autor: am//bgr / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Maurice Shapero

Pozostałe wiadomości