Kraków

Zrobili pisanki z soli sprzed milionów lat

Kraków

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka | Ludwik KostuśDzieci rywalizowały w konkursie na najpiękniejszą pisankę z soli

- Nikt w Polsce nie robi takich pisanek - chwali się Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, które już kolejny raz zorganizowało konkurs dla dzieci na najładniejszą solną ozdobę.

- W koszyku wielkanocnym mamy i sól, i jajka. My połączyliśmy te dwa produkty w jeden - solne jajko – opowiada Małgorzata Bogucka z Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

- Przygotowaliśmy "solne jajka", bo jest to skomplikowane, a uczestnicy mieli za zadanie je przyozdobić - mówi Bogucka. - Mogli korzystać z dowolnie wybranych przez siebie materiałów i technik - dodaje.

Sprzed milionów lat

Jak podkreślają przedstawiciele muzeum, sól, z której zrobiono pisanki, w zależności od rodzaju, ma 13 mln lat (szara), a nawet 230 mln lat (biała i pomarańczowa).

Wiosenne pomysły

- Materiały są zawsze bardzo różnorodne. W tym roku było dużo pomysłów wiosennych. Dzieci wykorzystywały pasmanterię: wstążki, koraliki itp. - mówi Bogucka.

Zdobiły też jajka elementami dekoracyjnymi z papieru kolorowego i bibuły (np. kwiatkami), ziarenkami, cekinami, plasteliną, wikliną, farbami, bukszpanem, siankiem czy też ptasimi piórkami.

Zrobienie takiej pisanki nie jest proste. - Sól jest "kapryśna" i dzieci muszą uporać się z przytwierdzeniem ozdób - zaznacza przedstawicielka muzeum.

Ponad 60 pisanek

Konkurs "Najpiękniejsza pisanka z soli" jest organizowany od 2000 roku. Tym razem zgłosiło się 65 osób. Rywalizowały ze sobą dzieci ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i domów kultury województwa Małopolskiego i Śląskiego.

Swoje pisanki nadesłało kilkoro dzieci z Domu Polsko-Słowackiego w Bardejowie, a także podopiecznych z Zespołu Szkół Specjalnych nr 3 i z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie.

Najpiękniejsze trafią na wystawę

Najpiękniejsze pisanki będzie można zobaczyć na wystawie w Zamku Żupnym. Przygotowania do niej ruszyły po zakończeniu konkursu.

- Otworzymy ją 26 marca – mówi Bogucka.

Wystawa potrwa do 13 kwietnia.

Zwycięzcy

W kategorii "Szkoły Podstawowe kl. I-III" zwyciężyła Julia Gawłowska (dom kultury, Zabierzów Bocheński). Drugie miejsce zajęła Petra Golecowa (Dom Polsko-Słowacki, Bardejów), a trzecie Nikola Baranova (Bardejów).

Rywalizację wśród uczniów z klas IV-VI szkół podstawowych wygrała Klaudia Słonina (SP 1, Bochnia). Drugą nagrodę zdobyła Zofia Śnieżko (Mietniów), a trzecią Natalia Urbańska (dom kultury, Zabierzów Bocheński).

W kategorii "Gimnazjum" najpiękniejszą pisankę z soli zrobiła Martina Semankova (Bardejów). Za nią miejsca zajęły kolejno Aleksandra Żurek (Dankowice) i Paulina Borkowska (Gimnazjum nr 2, Brzeszcze).

Autor: jś/mz / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka | Ludwik Kostuś

Pozostałe wiadomości