TVN24 | Kraków

Zmarła Lucyna Wojno. Była więźniarka Auschwitz miała 104 lata

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP
Obóz Auschwitz-Birkenau. Film z drona
Obóz Auschwitz-Birkenau. Film z dronatvn24
wideo 2/5
tvn24Obóz Auschwitz-Birkenau. Film z drona

Nie żyje Lucyna Wojno, była więźniarka niemieckich obozów Auschwitz, Ravensbrueck i Buchenwald. 6 kwietnia tego roku skończyła 104 lata.

O śmierci Lucyny Wojno poinformowało w czwartek rano Muzeum Auschwitz. "Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację, że 23 czerwca 2022 roku zmarła ocalała z Auschwitz, Ravensbrueck i Buchenwald Lucyna Wojno. Została uwięziona w Auschwitz 7 maja 1943 roku i zarejestrowana pod nr. 44357. 6 kwietnia obchodziła swoje 104. urodziny" – podało muzeum w mediach społecznościowych.

Donos do gestapo

Lucyna Wojno urodziła się 6 kwietnia 1918 r. w Wojnach-Wawrzyńcach na Podlasiu. Archiwum w Arolsen, największe na świecie archiwum poświęcone ofiarom reżimu nazistowskiego oraz ocalonym, w biogramie Lucyny Wojno podało, że została osierocona, gdy miała dwa lata. Opiekowała się nią ciocia.

Gdy wybuchła wojna, Lucyna Wojno przebywała w Warszawie. Od 1941 r. pracowała jako robotnik przymusowy w firmie w Monachium. Jej przełożony zgłosił ją do gestapo, jako osobę podejrzaną politycznie i zaangażowaną w nielegalny handel. Została zatrzymana i w maju 1943 r. deportowana do Auschwitz. Pracowała tam m.in. przy kopaniu rowów pod budynki obozowe.

Nie żyje Lucyna Wojnodzięki uprzejmości Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, autor M. Bujak

Pod koniec lipca 1944 r. została przeniesiona do obozu Ravensbrueck. Pracowała w podobozie Altenburg. Był on pod komendą Ravensbrueck, a później Buchenwald. "Z dokumentów przechowywanych w Archiwach Arolsen wynika, że już we wrześniu 1944 r. była więziona w obozie koncentracyjnym Buchenwald i w tym czasie musiała pracować dla Hasag-Altenburg" – podało archiwum.

Lucyna Wojno została wyzwolona 13 kwietnia 1945 r. Wróciła do Warszawy. Pracowała jako krawcowa. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: dzięki uprzejmości Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, autor M. Bujak

Pozostałe wiadomości