Zabytkowe żydowskie księgi w śmietniku

Radio Rzeszów | Roman AdamskiZabytkowe żydowskie księgi wylądowały w śmietniku

Kilka starych książek, obdartych ze skórzanych oprawek, w kontenerze na śmieci znalazł Włodzimierz Piętala. Okazało się, że to napisane po hebrajsku podręczniki, a także między innymi Talmud. Niektóre pochodzą z XIX wieku.

Pan Włodzimierz natknął się na książki w pobliżu Pałacu Lubomirskich w Rzeszowie.

– Moja uwagę zwróciła pięknie zdobiona karta, zapisana po hebrajsku. Książki były obdarte ze skóry, ale w dobrym stanie. Akurat przechodził mój znajomy, więc poprosiłem, żeby pomógł mi je wyciągnąć – relacjonuje rzeszowski artysta.

Uratowana część historii

Książki są bardzo stare. Są wśród nich m.in Talmud, Księga Królów, Tanah oraz podręczniki napisane w jidysz. Niektóre z nich pochodzą z XIX wieku, pozostałe są przedwojenne. Były drukowane w Warszawie, Wilnie, Piotrkowie i Londynie. Na niektórych znajduje się napisana po rosyjsku informacja, że cenzura dopuściła je do druku, oraz wypisane o polsku, rosyjsku lub hebrajsku dedykacje.

Książki uratował rzeszowski artysta, pan Włodzimierz PiętałRoman Adamski | Radio Rzeszów

- Te książki przejechały kawał świata, tylko po to, żeby znaleźć się w śmietniku. Cieszę się, że udało mi się uratować część historii – stwierdza Włodzimierz Piętal.

Nie wiadomo, kto i dlaczego wyrzucił cenne woluminy. Teraz ich zabezpieczeniem najprawdopodobniej zajmie się synagoga w Łańcucie lub gmina żydowska w Krakowie.

Niektóre z książek pochodzą z XIX wiekuRoman Adamski | Radio Rzeszów
Nie wiadomo, kto i dlaczego wyrzucił książkiRoman Adamski | Radio Rzeszów

Autor: wini/gp / Źródło: TVN24 Kraków / Radio Rzeszów

Źródło zdjęcia głównego: Radio Rzeszów | Roman Adamski

Pozostałe wiadomości