Powodzianie wygrali w sądzie. "Udowodniliśmy, że można walczyć z patologią w administracji"

TVN24

tvn24Zapadł wyrok w sprawie powodzian

Krakowski Sąd Okręgowy uznał w czwartek odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie i województwo świętokrzyskie za straty powodzian spod Sandomierza wiosną 2010 r. Pozew zbiorowy złożyło 27 osób (obecnie grupa liczy 26 osób).

Wśród osób, które przystąpiły do pozwu zbiorowego znalazły się osoby prywatne i podmioty gospodarcze z Sandomierza (Świętokrzyskie) oraz Tarnobrzega i Gorzyc (Podkarpackie). Są wśród nich przedsiębiorcy, którym wiosną w 2010 r. woda zniszczyła zakłady, oraz mieszkańcy, którym zalała domy i posesje.

- Na pewno zapisaliśmy się w historii pozwów i otworzyliśmy szeroko drzwi wszystkim Polakom, umożliwiając dochodzenie swoich roszczeń w postępowaniu grupowym. Udowodniliśmy, że można walczyć z patologią w administracji publicznej - powiedział po ogłoszeniu wyroku Zbigniew Rusak, reprezentant powodzian.

Jak podkreślił mecenas Andrzej Kubas, sąd zaakceptował pogląd powodów, że w przypadku zjawiska żywiołowego można przypisać odpowiedzialność za jego nadmierne skutki służbom państwowym, które przyczyniły się do tych skutków poprzez własne zaniedbania lub je wręcz spowodowały.- To ważne rozstrzygnięcie, jedno z pierwszych w zakresie tak zwanego pozwu grupowego, w którym skupiły się prawie wszystkie wątpliwości, które tego typu procedowania dotyczą. Po drugie – takie stanowisko sądu jest pewnym precedensem w odniesieniu do odpowiedzialności Skarbu Państwa za zdarzenia żywiołowe – powiedział adwokat reprezentujący powodów.

Decyzja sądu

Roszczenia powodzian skierowane były do reprezentujących Skarb Państwa: województwa świętokrzyskiego, Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie i Świętokrzyskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Kielcach oraz do powiatu sandomierskiego i gminy miejskiej Sandomierz.

Sąd uznał solidarną odpowiedzialność odszkodowawczą Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie i województwo świętokrzyskie; w pozostałym zakresie powództwo oddalił.

- Prokuratoria na pewno złoży wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia tego wyroku i po jego otrzymaniu będziemy podejmować decyzję co do wniesienia apelacji - zapowiada radca Katarzyna Miszewska, reprezentująca Prokuratorię Generalną.

Sandomierz poważnie ucierpiał podczas powodzi w 2010 roku (zdjęcie archiwalne):

Zalany Sandomierz w 2010 r.

Autor: wini / Źródło: PAP / TVN24