"Skończyły się zapasy". W Krakowie czasowo wstrzymują wydawanie pakietów pomocowych

Autor:
tm/gp
Źródło:
tvn24.pl
Kraków. Na stadionie miejskim w Krakowie wydano już około dwóch tysięcy pakietów pomocowych
Kraków. Na stadionie miejskim w Krakowie wydano już około dwóch tysięcy pakietów pomocowychBogusław Świerzowski/ Urząd Miasta Kraków
wideo 2/5
slideshow tomasz

Już około dwóch tysięcy ukraińskich rodzin skorzystało z pakietów pomocowych, które są wydawane na stadionie miejskim w Krakowie. Magistrat poinformował jednak, że od piątku (11 marca) akcja będzie wstrzymana. Skończyły się bowiem zapasy żywności, która była tu przynoszona przez krakowian w ramach miejskiej zbiórki. Niemniej zbiórka darów nadal trwa. Miasto apeluje też o pomoc do sklepów spożywczych.

- Oczywiście to nie jest tak, że akcja została zakończona. Musimy ją jednak czasowo wstrzymać – mówi Dariusz Nowak, rzecznik krakowskiego magistratu.

Chodzi o akcję wydawania pakietów pomocowych, która prowadzona jest na stadionie w Krakowie, gdzie mieszkańcy – w ramach miejskiej zbiórki – przynoszą żywność. Jako że zapasy się skończyły, władze miasta poinformowały, że od piątku (11 marca), akcja będzie czasowo zawieszona.

Dary trafiają na stadion w ramach miejskiej zbiórkiBogusław Świerzowski/ Urząd Miasta Kraków

Akcja będzie wznowiona, jeśli na stadion trafią kolejne dary. Zbiórka trwa

- Jednocześnie nie wstrzymujemy zbiórki darów od krakowian. Jeśli sytuacja pozwoli nam na wznowienie, to będziemy nadal przekazywać pomoc w tej formie. W przypadku, gdy będziemy otrzymywać żywność z krótkim terminem przydatności do spożycia, to będzie ona przewożona do punktu recepcyjnego na dworcu głównym. Pozostała żywność będzie gromadzona. Jeśli będzie jej na tyle dużo, abyśmy mogli wznowić akcję, znów zaczniemy wydawać pakiety – zaznacza rzecznik.

Z pakietów pomocowych skorzystało już około dwóch tysięcy ukraińskich rodzinBogusław Świerzowski/ Urząd Miasta Kraków

Dodaje, że z pakietów skorzystało już około dwóch tysięcy ukraińskich rodzin.

Apel do sklepów spożywczych o podzielenie się żywnością

- W Krakowie jest w tej chwili 80-90 tysięcy uchodźców. Punkt na stadionie nie jest oczywiście jedynym miejscem, gdzie uchodźcy mogą liczyć na pomoc. Tam gdzie mają noclegi, pożywienie dostarcza im Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej – mówi.

Czytaj też: Białystok. 24-godzinna zbiórka w klubie tanecznym na rzecz osób dotkniętych wojną na Ukrainie. "Hojność nie zna granic"

Magistrat wystosował też apel do sklepów spożywczych, aby podzieliły się żywnością, której nie upłynął jeszcze termin przydatności do spożycia, ale jest już krótki.

Jeśli żywności będzie na tyle dużo, aby akcja mogła być wznowiona, pakiety znów będą wydawaneBogusław Świerzowski/ Urząd Miasta Kraków

Z informacji biura prasowego krakowskiego magistratu wynika, że jedna z dużych sieci sklepów spożywczych jest zainteresowana współpracą. - Trwają ustalenia w tym zakresie - zaznacza Małgorzata Tabaszewska z wydziału komunikacji społecznej.

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tm/gp

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Bogusław Świerzowski/ Urząd Miasta Kraków

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości