Kraków

Wirtualny spacer do Auschwitz odkrywa niedostępne na co dzień miejsca

Kraków

www.auschwitz.orgWirtualne zwiedzanie Auschwitz - Birkenau

Ponad 200 panoramicznych zdjęć składa się na wirtualny spacer po dawnym obozie koncentracyjnym Auschwitz–Birkenau. Fotografie uzupełniają opisy historyczne, dziesiątki relacji świadków, archiwalne dokumenty, prace artystyczne wykonane przez więźniów i przedmioty związane z historią obozu. Projekt przygotowany został z okazji 70. rocznicy wyzwolenia obozu.

- Wirtualne zwiedzanie to dla nas przede wszystkim projekt edukacyjny. Dlatego panoramiczne fotografie zostały obudowane niezwykle obszerną bazą informacji historycznych tłumaczy dr Piotr M.A. Cywiński, dyrektor Muzeum. - Przede wszystkim znaleźć tam można wiele relacji świadków, które opowiadają o konkretnych miejscach. W ten sposób te panoramy mogą służyć przygotowaniu wizyty w Miejscu Pamięci – dodaje dyrektor.

- Trzeba też pamiętać, że większość osób nigdy nie będzie miała możliwości osobistego doświadczenia autentycznej przestrzeni Auschwitz, choćby ze względu na dystans od miejsca zamieszkania. Takie zwiedzanie jest dla nich jedyną szansą przynajmniej zbliżenia się do realnego doświadczenia autentyzmu terenów poobozowych - wyjaśnia Cywiński.

Wirtualnie można więcej

Wirtualny spacer nie ogranicza się tylko do poruszania się po otwartej części obozu. Zwiedzając Auschwitz online, można także wejść do kilku historycznych obiektów na co dzień niedostępnych dla odwiedzających: wież wartowniczych, bloku 10, w którym wykonywane były eksperymenty sterylizacyjne, kilku z cel w podziemiach więzienia obozowego w bloku 11. Wirtualnie można także odwiedzić rezerwatowy blok 2, który ze względów prac konserwatorskich dostępny jest tylko dla grup studyjnych.

Projekt rocznicowy

Wirtualne panoramy to projekt przygotowany przez Muzeum w związku ze zbliżającą się 70. rocznicą wyzwolenia Auschwitz. Całość dostępna jest w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej, a także w wersji mobilnej oraz jest zintegrowana z mediami społecznościowymi.

Muzeum znajduje się na terenie dzisiejszego Oświęcimia;

Mapa Targeo

Autor: KMK / Źródło: TVN 24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: www.auschwitz.org

Pozostałe wiadomości