"Więzienia CIA w Polsce – uwolnij prawdę!". Amnesty International szykuje kampanię w Oświęcimiu

TVN24

uwolnijprawde.plAmnesty International kampanię ilustruje taką mapą

Kampania Amnesty International będzie towarzyszyła czwartej edycji Life Festival Oświęcim 2013.

Zdaniem Amnesty International w latach 2002-2003 w Polsce istniały tajne więzienia, w których amerykańska Centralna Agencja Wywiadowcza przetrzymywała i torturowała osoby podejrzane o przynależność do organizacji terrorystycznych. Jak podali organizatorzy Life Festival Oświęcim pod auspicjami kampanii "Tajne więzienia CIA w Polsce – uwolnij prawdę!" zbierane będą podpisy "pod petycją nawołującą do ujawnienia prawdy i rozliczenia sprawy".

"Prawa człowieka teraz! Prawa Romów tutaj!"

Wolontariusze w ramach kampanii "Prawa człowieka teraz! Prawa Romów tutaj!" będą także zbierali podpisy pod petycją w sprawie wysiedlenia trzy lata temu kilkuset członków społeczności romskiej z miasta Kluż-Napoka w Rumunii.

- Bardzo dobrze się stało, że akcje wspierające Romów będą obecne podczas tegorocznego festiwalu. To społeczność, która stanowi mniejszość w każdym kraju. Kryzys ekonomiczny i wzrost popularności ultraprawicowych ugrupowań spowodował fale przemocy wobec imigrantów, w tym Romów, i radykalizację polityki wobec nich. Deportacje, pobieranie odcisków palców, umieszczanie w obozach na obrzeżach miast, stało się normą w niektórych krajach współczesnej Europy. Nie wolno być obojętnym wobec praktyk, które przywołują wspomnienia z czasów II wojny. Dlatego tym bardziej doceniam i wspieram kampanie i akcje edukacyjne Amnesty International, organizacji, która broni i wspiera tych, których głos jest niesłyszalny – powiedziała rzecznik festiwalu, a zarazem członek władz Stowarzyszenia Romów w Polsce Joanna Talewicz-Kwiatkowska.

Gwiazdy na festiwalu

Oświęcimskiej imprezie towarzyszyła będzie wystawa poświęcona historii, kulturze oraz współczesności mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, a także warsztaty podczas, których rozmowy uczestników inspirowane będą współczesnym plakatem społeczno-politycznym z różnych rejonów świata.

Czwarta edycja Life Festival Oświęcim odbędzie się w dniach od 26 do 29 czerwca. Wystąpią m.in. Sting, Monika Brodka, zespół Perfect z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej oraz Ray Wilson z grupą Stiltskin i hip-hopowiec O.S.T.R. Odsłonięty zostanie mural zaprojektowany przez Rafała Olbińskiego "Błogosławiony spokój nicości".

Muzycznym wprowadzeniem do czwartej edycji będzie koncert charytatywny kampanii społecznej "Rak. To się leczy!", promujący walkę z chorobami nowotworowymi. 16 czerwca w Warszawie wystąpi Katie Melua.

Life Festival Oświęcim

Pierwsza edycja oświęcimskiego festiwalu odbyła się w czerwcu 2010 roku. Wystąpił wtedy m.in. izraelski zespół reggae Hatikva 6. Dwa lata temu gwiazdami byli Matisyahu i James Blunt, a w ubiegłym roku Peter Gabriel.

Ideą Life Festival Oświęcim jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie to wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów i Romów, a także martyrologii Polaków, obywateli sowieckich i przedstawicieli innych narodów.

Autor: jś/mz / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: uwolnijprawde.pl