Krakowscy kierowcy mają darmowe autobusy. Powodem smog

Kraków

Fatalny stan powietrza - nie tylko w Krakowie (wideo archiwalne)Fakty TVN
wideo 2/36

W związku z prognozami, zgodnie z którymi we wtorek w Krakowie pojawił się smog, od północy przez całą dobę można korzystać z bezpłatnej komunikacji miejskiej . Po raz pierwszy została ona wprowadzona na podstawie prognozy, a nie jak było wcześniej w oparciu o średnią pomiarów na stacjach monitoringu zanieczyszczenia powietrza.

Z bezpłatnych przejazdów mogą korzystać osoby posiadające dowód rejestracyjny samochodu osobowego wraz z tyloma osobami towarzyszącymi, ile miejsc siedzących jest w aucie. Nie ma przy tym znaczenia miejsce wydania dowodu, może to być także pojazd zarejestrowany na firmę.

- Usługa obowiązuje na obszarze Gminy Miejskiej Kraków oraz w gminach sąsiadujących, do których kursuje komunikacja MPK, a które przystąpiły do porozumienia w celu wspólnej realizacji publicznego transportu zbiorowego - przypomniało Biuro Prasowe Urzędu Miasta Krakowa.

Wysokie stężenie

Według prognozy od północy do godziny 8 na ponad 90 proc. powierzchni miasta stężenie pyłu zawieszonego PM10 miało przekraczać wartość 150 mikrogramów na metr sześcienny, a od 8 do 16 wartość 100 mikrogramów na metr sześcienny. Norma to 50 mikrogramów na metr sześcienny.

Około godziny 8 przy ulicy Dietla w centrum Krakowa stężenie PM10 wynosiło 97 mikrogramów na metr sześcienny. Informacja o stężeniu innych substancji (m.in szczególnie szkodliwego pyłu PM2.5) nie była dostępna.

Nowe zasady

W grudniu krakowscy radni znowelizowali zasady wprowadzania darmowej komunikacji w dni ze smogiem.

IMGW w prognozach dzieli dobę na trzy części. W uchwale zapisano, że darmowa komunikacja będzie wprowadzana, jeżeli istnieje prawdopodobieństwo, że średni poziom zanieczyszczenia powietrza pyłem PM10 w jednym z tych okresów przekroczy 100 mikrogramów na metr sześcienny, a w drugim 150 mikrogramów na metr sześcienny i to przynajmniej na obszarze połowy miasta.

W sezonie grzewczym 2016/17 z powodu spowijającego Kraków smogu mieszkańcy mogli korzystać z darmowej komunikacji 19 razy.

Autor: wini/mś / Źródło: PAP / TVN24 Kraków