"Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci". Obchody w Krakowie

Kraków

krakow.pl | Wiesław MajkaPoczty sztandarowe podczas koncertu poświęconego Żołnierzom Wyklętym

Kraków obchodzi Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości trwają w mieście od początku tygodnia, ale to na 1 marca zaplanowano główne wydarzenia.

Krakowskie uroczystości, upamiętniające Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego, odbywać się będą pod wspólnym hasłem: "Waszej pamięci, Żołnierze Wyklęci".

O godz. 11.00 krakowianie – mieszkańcy i kombatanci - przyszli na plac Inwalidów pod byłą siedzibę aresztu UB. Obchody były kontynuowane na Cmentarzu Wojskowym w Krakowie, gdzie o 13.00 odbyły się uroczystości poświęcone Żołnierzom Wyklętym.

Wieczorny marsz

O 16.00 rozpoczną się oficjalne obchody, które zapoczątkuje msza święta w Kościele Mariackim.

Po niej z Rynku Głównego ulicą Szewską, Podwale, Piłsudskiego, 3-go Maja do Parku im. Henryka Jordana przejdzie pochód na czele ze Szwadronem Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego, Kompanią Honorową Wojska Polskiego i Orkiestrą Wojskową. Uczestnicy marszu będą nieśli transparenty z wizerunkami Żołnierzy Wyklętych oraz biało-czerwone flagi.

Koncert na zakończenie

W Parku im. H. Jordana zostaną wygłoszone przemówienia, odbędzie się Apel Pamięci, zabrzmi salwa honorowa. Pod pomnikami Danuty Siedzikówny „Inki", gen. Augusta Fieldorfa „Nila", rtm. Witolda Pileckiego, gen. Leopolda Okulickiego zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze.

Obchody zakończy koncert Tadeusza „Tadka" Polkowskiego oraz Adama „PIHa" Piechockiego, który odbędzie się o godz. 20.00 w Muzeum Armii Krajowej.

W oprawie uroczystości będą uczestniczyć m.in. poczty sztandarowe, kombatanci, Orkiestra Wojskowa, delegacja 2 Korpusu Zmechanizowanego im. gen. Władysława Andersa, delegacja Jednostki Wojskowej "NIL", Kompania Honorowa 2 KZ. im. gen. W. Andersa, Szwadron Ułanów im. Marszałka J. Piłsudskiego pod Dowództwem rtm. H.Bugajskiego, Kapelan Żołnierzy Armii Krajowej i Sybiraków o. Jerzy Pająk.

Telebim i graffiti na rynku

Na Rynku Głównym stoi telebim, na którym przez cały dzień będą wyświetlane filmy i zdjęcia przypominające sylwetki i historię Żołnierzy Wyklętych. Rozłożone są także ścianki, na których w ciągu dnia będzie powstawało graffiti przedstawiające wizerunki bohaterów tego święta.

W niedzielę, 3 marca o godz. 18.00 w Muzeum Armii Krajowej odbędzie się przedstawienie pt. "Wyklęte – w służbie Ojczyźnie".

Nagrody rozdane

W ogólnopolskim konkursie fotograficznym "Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza", zorganizowanym przez Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Krakowie, Stowarzyszenie Passionart i Kuratorium Oświaty w Krakowie, nagrodzono 24 laureatów w trzech kategoriach wiekowych. Autorzy najlepszych zdjęć poświęconych Żołnierzom Wyklętym zostali wyróżnieni podczas czwartkowego koncertu w Filharmonii Krakowskiej. Pierwsze miejsce zajęła Agnieszka Ciasnosza, uczennica IV LO w Rzeszowie za zdjęcie pt. "Pamięć wiecznie żywa".

Nagrodzone prace zostaną pokazane na plenerowej wystawie na pl. o. Adama Studzińskiego w Krakowie, w dniach 27 marca-14 kwietnia 2013 r.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony w lutym 2011 r., w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia.

Autor: nf/mz / Źródło: TVN24 Kraków, PAP

Źródło zdjęcia głównego: krakow.pl | Wiesław Majka