Urodziła córkę na przystanku. Teraz będzie mogła podróżować za darmo

Kraków

TVN24 Kraków45-latka urodziła dziecko na przystanku MPK

Dziewczynka, która przyszła na świat na jednym z krakowskich przystanków tramwajowych, czuje się dobrze - podobnie jak jej 45-letnia mama. Mieszkanka Skawiny urodziła Emilkę w drodze do szpitala. Jak się okazuje, dwie godziny wcześniej, jeszcze z domu, dzwoniła na pogotowie, ale dyspozytor ocenił, że zdąży dotrzeć do placówki.

- Około 21.00 dostaliśmy wezwanie. Zadzwoniła kobieta informując, że rozpoczął się poród. Nasz dyspozytor szczegółowo wypytał, jak często pojawiają się skurcze, czy nie ma komplikacji. Upewnił się, że kobieta jest pod opieką, że ma kogoś, kto się nią zajmie. Uznał, że to początek porodu, sytuacja, w w której trzeba pojechać do szpitala. Państwo się na to zgodzili - relacjonuje Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Poród na przystanku

- Dyspozytor nie zapytał jednak, czy mają transport. Nikomu nie przyszło jednak do głowy, że do szpitala będą jechali autobusem czy później tramwajem - przyznaje Sieradzka.

Około 23.00, gdy kobieta już jechała z mężem tramwajem na porodówkę, zorientowała się, że rodzi. Wysiadła na przystanku i tam urodziła córeczkę.

- Państwo nie wzywali nas, nie informowali, że są jakieś niepokojące objawy, że dzieje się coś złego, że potrzebują pomocy - mówi rzecznik pogotowia.

Obok przejeżdżał patrol policji, który zauważył zbiegowisko. Funkcjonariusze zobaczyli kobietę i malutkie dziecko. Przykryli dziewczynkę kocem termicznym i poczekali na przyjazd karetki. Zarówno mama jak i córka są zdrowe.

TVN24/x-news

Darmowy przejazd tramwajami i autobusami

Zarządca przystanków w Krakowie uznał, że urodziny Emilki na przystanku to dobry powód, by dziewczynka do końca życia mogła jeździć komunikacją miejską w Krakowie za darmo.

- Chcielibyśmy, żeby i Emilka i wszyscy inni, którzy urodzą się lub już urodzili w komunikacji zbiorowej mogli korzystać z tramwajów i autobusów za darmo. Jak zapewnia Michał Pyclik z Zarząd Infrastruktury Komunikacji i Transportu projekt w tej sprawie jest już przygotowywany i niedługo trafi do radnych miasta.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Kobieta urodziła córeczkę na przystanku MPK w centrum Krakowa:

Mapa Targeo

Autor: just/kv/zp / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków