Radni przyjęli uchwałę o "strefie wolnej od LGBT", francuska gmina zawiesza współpracę. "Jesteśmy otwarci na Europę"

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków / PAP
RPO interweniuje w sprawie uchwał wymierzonych w środowiska LGBTtvn24
wideo 2/4
tvn24RPO interweniuje w sprawie uchwał wymierzonych w środowiska LGBT

Francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zdecydowała o zawieszeniu współpracy z Tuchowem (Małopolska), swoim miastem partnerskim w Polsce. Taka decyzja zapadła w związku z przyjętą w Tuchowie uchwałą o tzw. strefie wolnej od LGBT. Oba miasta współpracowały od 25 lat.

O zawieszeniu współpracy francuskie media poinformowały w poniedziałek. Cytowana przez portal francetvinfo.fr Colette Martin-Chabbert, która w radzie Saint-Jean-de-Braye jest odpowiedzialna za stosunki międzynarodowe stwierdziła, że decyzja radnych z Tuchowa o przyjęciu homofobicznej uchwały zszokowała ich francuskich partnerów.

- Natychmiast zdaliśmy sobie sprawę z tego, jak poważna jest ta decyzja i stwierdziliśmy, że historia lubi się powtarzać. Loreit (departament Francji, w którym znajduje się gmina Saint-Jean-de-Braye – red.), gdzie wciąż pamięta się o trzech obozach dla internowanych, jest właściwym miejscem, by to zrozumieć. W obozie Jargeau byli Cyganie i homoseksualiści. Nie możemy zaakceptować, że takie łamiące prawa człowieka decyzje są podejmowane – powiedziała Martin-Chabbert.

Francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zerwała współpracę z Tuchowem
Google Maps

Uchwała "nie była konieczna"

Decyzję Francuzów skomentowała też burmistrz Tuchowa Magdalena Marszałek. Powiedziała, że "tak ostrą reakcję, bez próby porozumienia i dialogu, odbiera jako zakończenie współpracy z francuską gminą".

- Bardzo mi przykro, że 25 lat współpracy kończy się w takich okolicznościach. Nie spodziewałam, że coś takiego nas tutaj dotknie. Tym bardziej że uchwała rady nie jest stanowiskiem mieszkańców całej gminy - powiedziała Marszałek. I dodała: - Jesteśmy otwarci na Europę i na świat, ja bardzo cenię sobie kontakty międzynarodowe.

Jak wyjaśniła burmistrz, uchwała została złożona do rady miejskiej przez członków klubu PiS, który miał w radzie większość. - Nie popierałam tej uchwały i oczywiście nie byłam jej inicjatorką. Przestrzegałam, że przyjęcie jej może mieć konsekwencje, może też przynieść naszej gminie dużo szkody. Ale każdy głosował zgodnie ze swoim sumieniem. Do dziś stoję na stanowisku, że nie była ona konieczna - podkreśliła Marszałek.

Francuska gmina zerwała współprace z Tuchowem (małopolska)
Google Maps

25 lat współpracy

Współpraca obu gmin trwała od 25 lat i polegała głownie na wymianach młodzieży oraz korzystaniu z doświadczeń w zakresie samorządności, zwłaszcza w okresie, kiedy Polska nie była jeszcze członkiem UE. Decyzja francuskich radnych została podjęta jednogłośnie.

Partnerstwo nie zostało jeszcze oficjalnie zawieszone, ponieważ powiadomienie w tej sprawie ma do Polski dopiero trafić. Na razie dokument został umieszczony na stronie internetowej francuskiej gminy.

Francuscy radni podjęli decyzjęhttp://www.saintjeandebraye.fr/

wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków / PAP