Tłumaczy, dlaczego zdewastowała obraz. "Chciała zwrócić uwagę na przesłanie św. Faustyny"

Aktualizacja:
37-latka zostanie poddana badaniom biegłych lekarzy psychiatrów
37-latka zostanie poddana badaniom biegłych lekarzy psychiatrów
TVN24 Kraków
TVN24 KrakówDo zdarzenia doszło w kaplicy św. Faustyny przy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

Kobieta, która oblała klejem z brokatem obraz Jezusa Miłosiernego w kaplicy w krakowskich Łagiewnikach, swoje zachowanie tłumaczyła chęcią zwrócenia uwagi na właściwą interpretację przesłania św. Faustyny. 37-latka usłyszała zarzuty złośliwego przeszkadzania w uroczystościach religijnych i znieważania obiektów kultu religijnego, zostanie też poddana badaniom biegłych lekarzy psychiatrów.

- W wyjaśnieniach kobieta podała, że celem jej działania było zwrócenie uwagi wiernych na właściwy, jej zdaniem, sposób zrozumienia przesłania świętej Faustyny - relacjonuje Bogusława Marcinkowska z krakowskiej prokuratury. - Wykorzystała również zapiski św. Faustyny o iskrze bożej - dodaje.

Prokuratura stwierdziła, że 37-latka dopuściła się obrazy uczuć religijnych i usłyszała zarzuty złośliwego przeszkadzania w uroczystościach religijnych i znieważania obiektów kultu religijnego.

Wobec kobiety zostanie zastosowany środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego. Zostanie również poddana badaniom przez biegłych lekarzy psychiatrów.

Nie przyznała się do winy

Jak mówi prokurator Marcinkowska, kobieta potwierdziła, że rzuciła butelkami z cieczą w obraz i trumienkę, ale nie przyznała się do winy, czyli znieważenia obiektu kultu.

Siostry nie dążyły do ukarania 37-latki. - Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia nie złożyły żadnego wniosku o ściganie kobiety - poinformowała Marcinkowska.

Nie wiadomo również, co z autorem filmu dokumentującego całe zajście. - Ustalamy, kim jest człowiek, który umieścił to nagranie oraz jaka była jego rola - podała Katarzyna Cisło z małopolskiej policji.

Grożą jej dwa lata więzienia

37-latce grozi kara grzywny lub dwa lata więzienia.

Do zdarzenia doszło w niedzielę około godziny 17.00. - 37-letnią kobietę, która zbliżała się do ołtarza w kaplicy św. Faustyny, zauważyły siostry zakonne. Kobieta wyciągała plastikowe butelki z nieokreśloną substancją i próbowała zniszczyć cudowny obraz Jezusa Miłosiernego - relacjonowała Katarzyna Cisło.

Jak napisała w oświadczeniu s. Elżbieta Siepak, rzeczniczka prasowa Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, sam obraz nie uległ uszkodzeniu.

Incydent w Łagiewnikach, luty 2014
Incydent w Łagiewnikach, luty 2014Wierny | Kontakt 24

Autor: mmw/i / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia

Pozostałe wiadomości