Niebezpieczne warunki w Tatrach, rośnie zagrożenie lawinowe

TVN24

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszachtvn24
wideo 2/2

Zagrożenie lawinowe w Tatrach wzrosło. Ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego ogłosili w niedzielę trzeci stopień. Oznacza to, że bardzo niewiele trzeba, by wyzwolić lawinę.

Trzeci stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach. Mogą także samoistnie schodzić lawiny śnieżne.

Ratownicy TOPR przestrzegają, że poruszanie się w takich warunkach wymaga bardzo dużego doświadczenia. Konieczne jest posiadanie odpowiedniego wyposażenia do zimowej turystyki, w tym lawinowego ABC, czyli detektora, sondy i łopatki.

Wiatr, śnieg i mróz

W Tatrach w nocy z soboty na niedzielę zaczął intensywnie padać śnieg. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo niekorzystne. Dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu powiedział, że na szczycie leży 130 cm śniegu, a temperatura spadła - jest 12 stopni mrozu. W górach wieje silny wiatr, osiągający w porywach prędkość do 90 km na godzinę. Wiatr utworzył duże zaspy i nawisy śnieżne.

Szlaki w Tatrach są pokryte świeżym śniegiem i nieprzetarte. Nawet drogi i szlaki prowadzące do schronisk są przykryte warstwą świeżego śniegu. Władze TPN przestrzegają przed wchodzeniem na tafle tatrzańskich jezior, które spowija cienka warstwa lodu. Lód z łatwością może się załamać.

W górach mogą schodzić lawinyPAP
Lawiny stanowią śmiertelne zagrożenieMałgorzata Latos/PAP

Autor: wini/gp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24