Burza zaskoczyła turystów w Żlebie Kulczyńskiego

Kraków

Turyści utknęli w Żlebie Kulczyńskiegotvn24
wideo 2/3

W środę, podczas gwałtownej burzy, w tatrzańskim Żlebie Kulczyńskiego utknęło dwóch turystów. - Na pomoc, na pokładzie śmigłowca wyruszyli ratownicy TOPR – poinformował ratownik dyżurny Krzysztof Długopolski.

Burza i nawalny deszcz, który uniemożliwiał dalszą wędrówkę, zaskoczyły turystów. Telefonicznie wezwali ratowników, którzy przed godziną 17 wyruszyli na pomoc.

- Z uwagi na złe warunki atmosferyczne śmigłowiec, po wysadzeniu ratowników, musiał wrócić do bazy. Pieszo sprowadzają poszkodowanych na dół – dodał ratownik dyżurny.

Groźne burze

Przez Żleb Kulczyńskiego wiedzie trudny szlak turystyczny uzbrojony w łańcuchy zabezpieczające. Żleb łączy się z uważanym za najtrudniejszy w polskich Tatrach szlak – Orlą Percią.

Przebywanie w partiach szczytowych gór w czasie burzy może być szczególnie niebezpieczne. Pioruny często uderzają w metalowe zabezpieczenia szlaków jak łańcuchy, klamry czy krzyż na szczycie Giewontu. Niebezpieczne jest także przebywanie w okolicy cieków wodnych podczas wyładowań atmosferycznych.

Autor: wini/r / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia | SkyMaja