TVN24 | Kraków

Ślady niedźwiedzia w Tatrach. "Znak, że zbliża się wiosna"

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
PAP/TVN24 Kraków
Zakaz wędrowania po zmroku w TPN
Zakaz wędrowania po zmroku w TPNTVN24
wideo 2/6
TVN24Zakaz wędrowania po zmroku w TPN

W Tatrzańskim Parku Narodowym zaczęły budzić się niedźwiedzie. Przyrodnicy ostrzegają turystów i przypominają, że od początku marca nie wolno poruszać się szlakami po zmroku.

Świeże ślady niedźwiedzia – pierwsze w tym roku – zauważono kilka dni temu w Dolinie Strążyskiej. Władze TPN poinformowały o tym na swoim profilu w mediach społecznościowych, dodając, że "to znak, że wiosna zbliża się wielkimi krokami".

"To szczególny czas dla przyrody, dlatego przypominamy, że od 1 marca po tatrzańskich szlakach można poruszać się wyłącznie od świtu do zmierzchu. Ograniczenie ma m.in. umożliwić zwierzętom swobodne przemieszczanie się między miejscami żerowania a dziennego odpoczynku. Pamiętajmy, że np. wilki, niedźwiedzie, rysie i lisy w nocy chętnie wędrują szlakami. Świadectwem ich obecności są liczne tropy i odchody, które znajdujemy właśnie nad ranem" – czytamy w komunikacie TPN.

Zakaz poruszania się szlakami po zmroku będzie obowiązywał do końca listopada.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Chronione drapieżniki

Niedźwiedzie są w Polsce objęte ścisłą ochroną. Ich główną ostoją są Bieszczady. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od 1 do 3 młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat.

Autor:wini

Źródło: PAP/TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Tadeusz Zwijacz TPN

Pozostałe wiadomości