TVN24 | Kraków

Baner zawisł na krzyżu na Giewoncie. Po raz drugi w ciągu miesiąca

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/
tam
Źródło:
PAP
Na krzyżu na Giewoncie zawisł baner
Na krzyżu na Giewoncie zawisł banerGoogle Maps
wideo 2/4
Google MapsNa krzyże na Giewoncie zawisł baner

W czwartek rano turysta zauważył na Giewoncie baner z napisem "Byłem przybyszem, przyjęliście Mnie". Cytat z Bibilii nawiązywał prawdopodobnie do sytuacji uchodźców na polsko-białoruskiej granicy. Baner został umieszczony w tym miejscu po raz drugi w ciągu miesiąca. Sprawa - jak zapowiada Tatrzański Park Narodowy - zostanie zgłoszona policji.

Płachta z napisem sięga niemal całych ramion krzyża. Tatrzański Park Narodowy zapowiedział już zgłoszenie sprawy na policję. Paulina Kołodziejska z TPN przekazała także, że pracownicy parku wyruszyli na Giewont, by usunąć baner. Fraza "Byłem przybyszem, przyjęliście Mnie" pochodzi z Ewangelii według świętego Matusza.

Poprzednio płachta z takim samym napisem została umieszczona na Giewoncie we wrześniu.

Zabytkowy krzyż

Krzyż na Giewoncie jest nie tylko obiektem religijnym, ale i zabytkiem. Wieszanie jakichkolwiek przedmiotów, symboli, flag, banerów i pisanie czy rycie napisów na krzyżu jest nielegalne. Mimo to cyklicznie na obiekcie wywieszane są banery. W ubiegłym roku na Giewoncie zawisły baner wyborczy Andrzeja Dudy, tęczowa flaga LGBT oraz symbol Strajku Kobiet.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Krzyż na Giewoncie postawili górale z Zakopanego w 1901 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza ks. Kazimierza Kaszelewskiego. Krzyż ma 17,5 m wysokości, z czego 2,5 m jest pod skałami. Ramię krzyża ma 5,5 m długości.

Krzyż na Giewoncie jest zabytkiemShutterstock

Autor:wini/ tam

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości