TVN24 | Kraków

Finał Szlachetnej Paczki i "weekend cudów" już za kilka dni. Wciąż można pomóc

TVN24 | Kraków

Autor:
wini//now
Źródło:
TVN24 Kraków / PAP
Komu pomagają darczyńcy?
Komu pomagają darczyńcy? TVN24
wideo 2/6
TVN24Komu pomagają darczyńcy?

"Weekend cudów", czyli finał Szlachetnej Paczki, odbędzie się w dniach 11-12 grudnia. Wolontariusze wyruszą do domów w całej Polsce z paczkami zawierającymi rzeczy kupione przez dobroczyńców. Wciąż można pomóc. Gośćmi TVN24 byli pani Anna, która pomaga ciężko chorej pani Alicji, i pan Łukasz pomagający rodzinie, której spłonął dom. Na darczyńców czeka ponad tysiąc rodzin.

O tym, jak wielka radość daje pomaganie potrzebującym, mówili w TVN24 tegoroczni darczyńcy. Pani Anna razem z przyjaciółmi i znajomymi organizuje pomoc dla pani Alicji, ciężko chorej 67-latki.

- Przez choroby została sama, i tak naprawdę jedyną radością w jej życiu jest piesek, którego przygarnęła. Moi znajomi to psiarze i dlatego zdecydowaliśmy się jej pomóc. Bardzo wzruszyła nas historia pani Alicji - powiedziała pani Anna. - Wczoraj wybierałam kołdrę, poduszkę i pościel. Wybrałam taką błękitną, mam nadzieję, że pani Alicja się ucieszy - dodała.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Wśród tegorocznych darczyńców jest też pan Paweł, który pomaga między innymi rodzinie, której spłonął dom. - Dzięki temu, że pomagamy jako firma, staramy się odbudować cały dom. To duża rodzina, z piątką dzieci, więc chcemy, żeby mieli przynajmniej swoje pokoje, swoje biurka, żeby mogli żyć normalnie - tłumaczy mężczyzna. W jego zespole jest około 550 osób, więc szansa że się uda jest naprawdę duża.

Oprócz darczyńców, którzy przygotowują pomoc materialną, w Szlachetnej Paczce działa też duża grupa wolontariuszy. To oni wspierają darczyńców i pomagają w organizacji całego przedsięwzięcia. - Dbamy o to, by paczki były przygotowane z jak największą starannością i przede wszystkim właśnie dla tej konkretnej rodziny. My znamy ich potrzeby. Dlatego, jeśli darczyńca ma jakieś pytania, jaki kolor wybrać, jaki rozmiar butów, my odpowiadamy. Zastanawiamy się wspólnie, jak przewieźć jakieś większe gabaryty. Od tego jesteśmy, darczyńca nie jest sam - zapewnia wolontariuszka Natalia.

Trzy dni do "weekendu cudów"

W Szlachetną Paczkę włączą się w tym roku między innymi narodowe reprezentacje Polski w piłce nożnej - męska i kobieca, a także inni sportowcy, tenisistka Iga Świątek, ratownicy GOPR wraz z himalaistami Krzysztofem Wielickim i Kingą Baranowska, aktorka Joanna Jabłczyńska.

CZYTAJ TAKŻE: Olimpijczycy i paraolimpijczycy wspierają Szlachetną Paczkę >>>

Ostatnia prosta Szlachetnej Paczki
Ostatnia prosta Szlachetnej PaczkiSzlachetna paczka

W całej Polsce działa ponad 600 magazynów, do których będzie można przywieźć lub wysłać paczki przesyłką kurierską. Organizatorzy akcji podkreślają, że we wszystkich z nich przestrzegane są zasady reżimu sanitarnego, a wizyty darczyńców są umawiane na konkretne godziny.

Dwa tygodnie przed Bożym Narodzeniem, w tak zwany weekend cudów odbywający się 11-12 grudnia wolontariusze wyruszają do domów w całej Polsce z paczkami zawierającymi rzeczy kupione przez dobroczyńców.

Szlachetna Paczka jest organizowana od 2001 roku. W zeszłym roku, podczas finału 20. edycji Szlachetnej Paczki pomoc materialną otrzymało ponad 14 tysięcy rodzin z 93 miejscowości. W akcję zaangażowało się 11 tysięcy wolontariuszy. Wartość przekazanych paczek przekroczyła 51 milionów złotych, a w pomoc zaangażowało się ponad 420 tysięcy Polaków.

Autor:wini//now

Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości