TVN24 | Kraków

Miały kupić fałszywe certyfikaty covidowe. Lekarka, pielęgniarka i położna zatrzymane przez CBŚP

TVN24 | Kraków

Autor:
wini//rzw
Źródło:
PAP
CBŚP zatrzymało trzy osoby
CBŚP zatrzymało trzy osobyCBŚP
wideo 2/6
CBŚPCBŚP zatrzymało trzy osoby

Kolejne trzy osoby zostały zatrzymane przez Centralne Biuro Śledcze Policji w związku z podejrzeniem "skorzystania z usług zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie organizowali za opłatą certyfikaty poświadczające zaszczepienie się przeciwko COVID-19". To pracownice ochrony zdrowia. Usłyszały zarzuty korupcyjne i zostały zawieszone w prawie wykonywania zawodu.

"Na polecenie Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali kolejne 3 osoby – pracowników służby zdrowia wykonujących zawód lekarza, pielęgniarki oraz położnej w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej uzyskującej poświadczające nieprawdę 'paszporty covidowe'" - czytamy w komunikacie CBŚP. Jak sprecyzowano, trzy kobiety są podejrzane o "skorzystanie z usług zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie organizowali za opłatą certyfikaty poświadczające zaszczepienie się przeciwko COVID-19".

Zarzuty korupcyjne za fałszywe certyfikaty

Podinsp. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka prasowa CBŚP, przekazała, że "w Wydziale Zamiejscowym Prokuratury Krajowej trzem kobietom przedstawiono zarzuty korupcyjne". - Działania przeprowadzono w województwach pomorskim i małopolskim - dodała.

Jak informuje Prokuratura Krajowa, są to już kolejne czynności w tej sprawie, wcześniej na polecenie prokuratora zatrzymano organizatora przestępczego procederu, a także osobę, która wprowadzała dane do systemu teleinformatycznego e–zdrowie oraz osoby wyszukujące klientów zainteresowanych uzyskaniem zaświadczeń o szczepieniach.

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił zatrzymanym osobom zarzuty m.in. płatnej protekcji, wręczenia korzyści majątkowych i skłonienia do poświadczenia nieprawdy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

OGLĄDAJ MATERIAŁ "FAKTÓW": Tak wygląda proceder wystawiania fałszywych certyfikatów covidowych

Co grozi podejrzanym

Zatrzymanym trzem kobietom grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. Prokurator zastosował wobec nich środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych po 10 tysięcy złotych. - Wszystkie są powiązane ze środowiskiem medycznym, w związku z czym prokurator zastosował wobec nich zawieszenie w prawach wykonywania zawodu - dodała rzeczniczka CBŚP.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

CBŚP zatrzymało trzy osobyCBŚP

Nawet 1,5 tysiąca złotych za "certyfikat"

- Śledztwo dotyczy działania zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie są podejrzani o organizowanie tzw. paszportów covidowych za opłatą. Sprawę wyjaśniają policjanci z Zarządu w Lublinie Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie - przekazała rzeczniczka CBŚP.

Według dotychczasowych ustaleń śledztwa, prowadzonego przez lubelski Zarząd Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie, członkowie gangu docierali do osób, które nie chciały się zaszczepić przeciw COVID-19, ale chciały posiadać zaświadczenie potwierdzające szczepienie. Następnie wprowadzano dane "klienta" do systemu, wystawiając przy tym zaświadczenie. Taka usługa kosztowała od tysiąca do 1,5 tysiąca złotych.

- Łącznie w sprawie występuje 14 podejrzanych. Policjanci wspólnie z prokuratorem ustalają wszystkie osoby zamieszane w ten proceder, w tym także osoby, które kupowały fałszywe poświadczenie zaszczepienia się - poinformowała podinsp. Iwona Jurkiewicz.

- Postępowanie ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań - dodała Prokuratura Krajowa.

Autor:wini//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP

Pozostałe wiadomości