Kraków

Szczątki ofiar egzekucji w leśnej mogile

Kraków

Fundacja Niezłomni im. Zygmunta SzendzielarzaTożsamość obu osób nie jest znana

Szczątki dwóch ofiar, prawdopodobnie komunistycznego terroru, odnaleziono w leśnej mogile w miejscowości Zgórsko k. Kielc. Tożsamość obu osób nie jest znana. Prace ekshumacyjne, prowadzi Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki".

- W jamie grobowej odkryliśmy szczątki dwóch osób. Jedna z nich ma skrępowane z tyłu ręce i wyraźne ślady postrzału. Antropolog będzie ustalał wiek i płeć obu osób. Zostanie pobrany również materiał genetyczny – powiedział w piątek prezes Fundacji Niezłomni Wojciech Łuczak.

Dodał, że w mogile natrafiono także na metalowy szkaplerzyk z Matką Boską i metalową sprzączkę, a także na łuskę pocisku od "pepeszy". - Ustalamy jeszcze rok, w którym łuska ta została wyprodukowana. Prawdopodobnie jest to 1944 lub 1947 r. – wyjaśnił Łuczak.

Jak zaznaczył, leśną mogiłę w Zgórsku pod Kielcami (gm. Sitkówka-Nowiny) odkryto na podstawie znanych wcześniej relacji mówiących o tym, że po 1945 r. na terenie położonym za ówczesnym budynkiem tamtejszego KBW dochodziło do egzekucji, w tym osób przetrzymywanych w kieleckim więzieniu.

Materiał DNA trafi do bazy

Łuczak podkreślił, że materiał DNA pobrany przez specjalistów ze znalezionych szczątków, trafi do budowanej z udziałem Fundacji Niezłomni bazy genetycznej ofiar komunistycznego terroru, która jest ogólnie dostępna. - Mam nadzieję, że uda się ustalić tożsamość tych osób - dodał.

Planowany pochówek

Przyznał, że planowany jest ponowny pochówek szczątków ze Zgórska – ustalono wstępnie, że na cmentarzu w Kielcach. Rozmowy w tej sprawie prowadzone są m.in. z tamtejszym urzędem wojewódzkim. - Data i forma pochówku nie są jeszcze znane – zaznaczył Łuczak.

Na miejscu odkrycia był już m.in. Sławomir Ciaś z Wydziału Polityki Społecznej Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego w Kielcach. Jak powiedział "wiele wskazuje na to, że są to ofiary zbrodni powojennych. Pewności jednak nie ma, konieczne są dalsze badania" – dodał. O odkryciu została poinformowana także kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej.

Naczelnik delegatury IPN w Kielcach dr Dorota Koczwańska-Kalita podkreśla, że na tym terenie miały miejsce zdarzenia zarówno związane z okupacją niemiecką jak i sowiecką po 1945 roku. - Niewątpliwie sprawa wymaga wnikliwych badań – zaznaczyła.

Fundacja Niezłomni apeluje do wszystkich mających jakąkolwiek wiedzę, na temat mogiły w Zgórsku pod Kielcami oraz na temat osób tam spoczywających o wszelkie informacje.

Autor: mmw/kv / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza

Pozostałe wiadomości