Studenci bronią księdza po słowach o in vitro. "Jest wzorem i autorytetem"

TVN24

wikipedia-CC-BY-SA | Lestat (Jan Mehlich)Samorząd Studentów WPiA UJ stanął w obronie księdza Longchampsa

"Naszym obowiązkiem jest stanąć w obronie Człowieka, który dla swoich wychowanków jest nie tylko autorytetem w dziedzinie prawa, ale także wzorem etycznego postępowania i przyjaznego, partnerskiego podejścia do innych osób, w tym studentów" – pisze w swym oświadczeniu Samorząd Studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Oświadczenie nawiązuje do dyskusji po wypowiedzi księdza prof. Franciszka Jakuba Longchamps de Beriera, członka zespołu ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski, dotyczącą "dodatkowych bruzd" na twarzy, które mają jakoby wyróżniać dzieci poczęte metodą in vitro.

Ksiądz Longchamps jest kierownikiem Katedry Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowcą na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. W jego obronie stanął teraz Samorząd Studentów WPiA UJ. Autorzy oświadczenia piszą, że jest to odpowiedź "na liczne prośby zgłaszane przez studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, a także niepokojące informacje pojawiające się w debacie publicznej".

"Motywowane kalkulacjami politycznymi"

Zaznaczają, że ataki na księdza Longchampsa uważają za niesprawiedliwe, "zwłaszcza jeśli są one motywowane bieżącymi kalkulacjami o charakterze czysto politycznym".

Podkreślają też, że szanują zasadę wolności słowa i prawo do kwestionowania poglądów innych osób. Piszą: "Wiemy, iż w gronie społeczności akademickiej znajdują się osoby zdecydowanie sprzeciwiające się wypowiedziom Księdza Profesora, jak i takie, które gotowe byłyby się pod nimi podpisać. Jednakże naszym obowiązkiem jest stanąć w obronie Człowieka, który dla swoich wychowanków jest nie tylko autorytetem w dziedzinie prawa, ale także wzorem etycznego postępowania i przyjaznego, partnerskiego podejścia do innych osób, w tym studentów".

Samorząd Studentów zaznaczył też, że nie zgadza się z apelami o usunięcie księdza Longchampsa. Czytaj więcej na temat apelu Ruchu Palikota.

Zdaniem autorów oświadczenia, jest to zagrożeniem dla wolności nauki i konstytucyjnie zagwarantowanej autonomii uczelni wyższych.

Przeczytaj całe oświadczenie:

"Oświadczenie Samorządu Studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego w sprawie ataków na ks. prof. dra hab. Franciszka Longchamps de Berier"

Z zaniepokojeniem obserwujemy narastającą w ostatnich dniach atmosferę nienawiści i ataków skierowanych wobec ks. prof. dra hab. Franciszka Longchamps de Berier - kierownika Katedry Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego i wykładowcy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Docierające do nas za pośrednictwem mediów informacje podważające kompetencje Księdza Profesora w zakresie nauk prawnych, a także inspirowane przez niektóre środowiska polityczne akcje domagające się odsunięcia go od prowadzenia zajęć dydaktycznych sprawiły, iż jako organ ustawowo umocowany do reprezentowania studentów naszego Wydziału, czujemy się w obowiązku zająć stanowisko w tej sprawie.

W pełni szanujemy zasadę wolności słowa oraz prawo do kwestionowania poglądów innych osób. Wiemy, iż w gronie społeczności akademickiej znajdują się osoby zdecydowanie sprzeciwiające się wypowiedziom Księdza Profesora, jak i takie, które gotowe byłyby się pod nimi podpisać. Jednakże naszym obowiązkiem jest stanąć w obronie Człowieka, który dla swoich wychowanków jest nie tylko autorytetem w dziedzinie prawa, ale także wzorem etycznego postępowania i przyjaznego, partnerskiego podejścia do innych osób, w tym studentów. Za wysoce niesprawiedliwe uznajemy agresywne ataki wymierzone w Księdza Profesora, zwłaszcza jeśli są one motywowane bieżącymi kalkulacjami o charakterze czysto politycznym.

Uważamy ponadto, iż pojawiające się apele o usunięcie nauczycieli akademickich stanowią poważne zagrożenie dla wolności nauki i konstytucyjnie zagwarantowanej autonomii uczelni wyższych. To właśnie uniwersytety - będące miejscem swobodnej, wyważonej i merytorycznej debaty, wolnej od wszelkiego rodzaju nienawiści - stanowią jeden z najważniejszych fundamentów demokratycznego państwa prawa. Jako Samorząd Studentów Wydziału Prawa i Administracji UJ ze zdecydowaną dezaprobatą musimy odnieść się do jakichkolwiek form ingerencji w autonomię Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Swoboda akademickiego dyskursu, jest wartością najcenniejszą, a wręcz istotą procesu kształcenia, stąd też działania zmierzające do jej zagwarantowania uważamy za konieczne i w pełni uzasadnione.

Kraków, 27 lutego 2013 r.

Członkowie Wydziałowej Rady Samorządu Studentów

Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego"

Autor: jś/mz/k / Źródło: TVN24 Kraków