Chciała zainwestować w kryptowaluty. Dwa razy przelała pieniądze tym samym oszustom

Autor:
bp/
tam
Źródło:
PAP, KPP w Starachowicach
Starachowice (Świętokrzyskie)
Starachowice (Świętokrzyskie)Google Earth
wideo 2/10
Google EarthStarachowice (Świętokrzyskie)

Mieszkanka Starachowic (woj. świętokrzyskie) dwa razy padła ofiarą tych samych oszustów. 67-latka straciła prawie 200 tysięcy złotych. I choć przestępstwo zgłosiła dopiero teraz, to sprawa zaczęła się trzy lata wcześniej, gdy po raz pierwszy przekazała oszustom pieniądze.

67-letnia mieszkanka Starachowic zgłosiła w poniedziałek policjantom, że padła ofiarą oszustwa. Łącznie stracić miała blisko 200 tysięcy złotych. Początek tej sprawy sięga 2019 roku.

Myślała, że pieniądze procentują

- Kobieta w 2019 roku chciała zainwestować w kryptowaluty. Po namowie mężczyzny, który skontaktował się z nią telefonicznie, mieszkanka Starachowic zainwestowała 30 tysięcy złotych, większość tej kwoty straciła - poinformował w komunikacie młodszy aspirant Paweł Kusiak, oficer prasowy starachowickiej policji.

Ciąg dalszy historii nastąpił latem tego roku. Na przełomie sierpnia i września do 67-latki zadzwoniła kobieta, która przekonała emerytkę, że zainwestowane trzy lata temu pieniądze "nadal zarabiają na siebie". "Zarobiona kwota" miała powiększyć się do 20 tysięcy dolarów (prawie 100 tysięcy złotych). W związku z tym, by otrzymać swoje pieniądze, kobieta - za namową fałszywego brokera - miała zainstalować na swoim telefonie aplikację do zarządzania kontem.

- Mieszkanka Starachowic wykonała polecenie, tym samym przekazując w ten sposób oszustom dostęp do swojego konta w banku - opisał Kusiak.

Nietrafiona inwestycja

W ten sposób kobieta straciła wszystkie swoje oszczędności. Oprócz tego, że z jej konta zniknęły wszystkie pieniądze, oszuści zaciągnęli też w kilku bankach pożyczki, podając dane 67-latki. A ta straciła blisko 200 tysięcy złotych.

- Nie wolno nam instalować żadnych aplikacji, bo w ten sposób oszuści zyskują dostęp do naszego konta bankowego. Nie przekazujemy takich informacji jak loginy i hasła - zaapelował rzecznik starachowickiej policji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bp/ tam

Źródło: PAP, KPP w Starachowicach

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości