Kraków

Rzucali lodem na autostradę, zginął kierowca. Wyroki od 4 do 6 lat

Kraków

28.10.2013 | Kontrowersyjny wyrok
Dariusz Kmiecik | Fakty TVNW poniedziałek trzech nastolatków usłyszało wyrok

Na kary 6, 5 i 4 lat pozbawienia wolności skazał w poniedziałek Sąd Okręgowy w Tarnowie trzech nastolatków, którzy w lutym rzucili bryłę lodu na autostradę, powodując śmierć 46-letniego kierowcy tira.

Grzegorz S. skazany został na karę 6 lat pozbawienia wolności, Bartłomiej H. na 4 lata, a Artur M. na 5 lat więzienia. Wszyscy mają zapłacić na rzecz rodziny kierowcy po 30 tys. zł zadośćuczynienia. Wyrok nie jest prawomocny. Orzekając karę, sąd brał pod uwagę stopień winy i późniejszą postawę oskarżonych. Ustalając przebieg wydarzeń, oparł się na pierwszej wersji wyjaśnień jednego z oskarżonych i ustaleniach biegłych.

Składali różne wyjaśnienia

Sąd w uzasadnieniu stwierdził, że do śmiertelnego wypadku doprowadził splot tragicznych okoliczności. Powołał się przy tym na opinię biegłego, według którego o tragedii, tj. rozbiciu szyby samochodu, przesądziło 0,8 sekundy. Gdyby nastąpiło przesunięcie wydarzenia o 0,8 sekundy, do tragedii by nie doszło - podkreślił sąd w ślad za biegłym.

Według sądu oskarżeni wspólnie zrzucili co najmniej 16-kilogramową bryłę lodu, co potwierdził eksperyment procesowy. Składali jednak różne wyjaśnienia, przez co sąd miał do czynienia łącznie z siedmioma wersjami wydarzeń, licząc z opiniami biegłych.

Sąd wskazał, że oskarżeni – nawet mimo deficytów intelektualnych – powinni zdawać sobie sprawę z negatywnych skutków swojego zachowania. Trudno jednak przypisać im zabójstwo. Sąd przyznał, że sprawa nie jest oczywista, ponieważ w grę wchodziły cztery kwalifikacje prawne.

Jak poinformował sąd, wszyscy trzej oskarżeni odpowiadali już przed sądem rodzinnym w błahych sprawach – dlatego są zdolni do ponoszenia odpowiedzialności. Ich działanie określił jako formę złowrogiej zabawy, w której następowała eskalacja. Zgłaszali się bowiem świadkowie, którzy zgłaszali zrzucanie bryłek śniegu i lodu na autostradę w tym miejscu.

- Młodzi ludzie twierdzili, że była to zabawa. Gdy usłyszeli wyroki uśmiechali się do siebie - relacjonuje Leszek Kabłak, reporter TVN24.

Rodzina zapowiada apelację

Rodzina zmarłego kierowcy tira nie zgadza się z wyrokiem i zapowiada apelację.

- Kara nieadekwatna kompletnie do czynu. Jesteśmy nieusatysfakcjonowani, z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy ten wyrok, ale jeszcze jest inny sąd i my w ten sąd wierzymy, że będzie sprawiedliwszy – powiedziała po wyroku matka zmarłego kierowcy, zapowiadając także apelację.

- Ta kara powinna być naprawdę bardzo surowa, bo to jest ostrzeżenie dla innych, żeby takich rzeczy nie robili. To jest przypadek szczególny: takie zabójstwo, z taką premedytacją powinno być surowo ukarane. A te 0,8 sekundy, co zdaniem sądu może by syn ocalał, to jest śmieszne. Być może syn by ocalał, ale tego sąd nie powinien przecież brać pod uwagę – mówił ojciec kierowcy.

"Takie zabójstwo powinno być surowo ukarane"
"Takie zabójstwo powinno być surowo ukarane"TVN24 Kraków

Wielkie bryły lodu

Do wypadku doszło 21 lutego w miejscowości Biadoliny Radłowskie pod Tarnowem. Zrzucona z dużej wysokości bryła lodu rozbiła przednią szybę tira i uderzyła kierowcę w okolice klatki piersiowej i głowy. Kierowca doznał rozległych i bardzo ciężkich obrażeń głowy, tułowia oraz kończyn, a także wielonarządowych obrażeń wewnętrznych, które były przyczyną śmierci.

Kierowca po tym, jak bryła lodu rozbiła szybę, stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w energochłonne bariery po prawej stronie drogi. W szoku wyszedł jeszcze z samochodu, ale stracił przytomność. Pomimo reanimacji zmarł.

Prokurator i biegły, którzy prowadzili oględziny na miejscu wypadku, znaleźli w kabinie tira duże bryły lodu. Po zważeniu odłamków okazało się, że ważyły one 16 kg.

Sąd zmienił kwalifikację czynu

Po wypadku policja zatrzymała 17-latka i dwóch 16-latków. Wszyscy usłyszeli zarzut zabójstwa z zamiarem ewentualnym. Zdaniem prokuratury mieli oni świadomość, że zrzucenie bryły lodu o wadze co najmniej 16 kg na autostradę, po której samochody poruszają się z dużą prędkością, może spowodować śmierć kierowcy. Powinni byli to przewidywać i się z tym liczyć. Dlatego też powinni odpowiadać przed sądem jak dorośli.

Prokuratura oskarżyła Grzegorza S., Bartłomieja H. i Artura M. o tzw. zabójstwo z zamiarem ewentualnym.

Sąd w wyroku zmienił kwalifikację czynu, uznając oskarżonych za winnych spowodowania ciężkich obrażeń ciała i nieumyślnego spowodowania śmierci. Ze względu na młody wiek oskarżonych i deficyty intelektualne niektórych z nich proces toczył się z wyłączoną jawnością.

Symulacja wypadku na A4
Symulacja wypadku na A4 tvn24

Zdarzenie miało miejsce w Biadolinach Radłowskich:

Mapa Targeo

Autor: ał/par / Źródło: PAP/TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków

Pozostałe wiadomości