Wchodzą do mieszkania z krzykiem: gleba! CBŚP: uderzenie w gang pseudokibiców

Kraków

CBŚPPolicjanci opublikowali film z akcji

Rozboje, pobicia, oszustwa, przemyt, handel narkotykami i uprowadzenie dla okupu - to zarzuty stawiane mężczyznom podejrzanym o przynależność do gangu powiązanego ze środowiskiem stadionowych chuliganów. Niektórzy z jego członków kilka lat temu mieli działać w podobnej grupie, dokonującej włamań i napadów. Policjanci opublikowali film, na którym widać zatrzymanie dwóch podejrzanych.

O uderzeniu w gang pseudokibiców poinformowała w poniedziałek rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. Grupę rozbili policjanci z katowickiego Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach.

- Według ustaleń policjantów, grupa działała co najmniej od końca października 2014 roku do grudnia 2017 na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i łódzkiego, oraz miast takich jak Chorzów, Katowice, Łódź czy Kraków - poinformowała rzeczniczka. Policjanci traktują sprawę jako rozwojową i nie wykluczają kolejnych zatrzymań. Podejrzanym grozi do 15 lat więzienia.

Na opublikowanym przez CBŚP nagraniu z zatrzymania podejrzanych widać, jak uzbrojeni funkcjonariusze wchodzą do mieszkania zajmowanego przez jednego z zatrzymanych. Wśród okrzyków "Gleba! Gleba!" mężczyzna zostaje powalony na podłogę i skuty. Kolejny mężczyzna został zatrzymany podczas jazdy samochodem.

Rozboje, pobicia, porwania

Grupę rozbili policjanci z katowickiego CBŚP pod nadzorem Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Zatrzymano siedem osób w tym Macieja M. (pseudonim Maślak), który usłyszał zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

Oprócz trzech aresztowanych, prokuratorskie zarzuty usłyszeli także: Michał M. ps. "Hektor", Kamil K. ps. "Kulka", Marcin S. ps. "Skanioli" oraz Marcin Sz. Policja i prokuratura nie wnioskowały o ich aresztowanie.

Wśród postawionych zatrzymanym zarzutów są m.in. rozboje, pobicia, oszustwa, przemyt, handel narkotykami oraz uprowadzenie dla okupu. Do aresztu – jak podała prokuratura – trafili, oprócz Macieja M., także Maciej S. ps. "Maciuś", a także Wojciech F. ps. "Wiluś", podejrzany m.in. o udział w bójce - tzw. ustawce - z węgierskimi kibicami piłkarskiego klubu Videoton ponad dwa lata temu.

Kolejna grupa rozbita

Wśród zatrzymanych są osoby, przeciwko którym toczy się proces za udział w grupie przestępczej, działającej w latach 2008-2011; zajmowała się ona napadami rabunkowymi oraz włamaniami do sejfów w różnych częściach kraju. Gang rozbili na przełomie lat 2010 i 2011 policjanci z CBŚ oraz katowickiej komendy wojewódzkiej. Proces w tej sprawie toczy się przed Sądem Okręgowym w Gliwicach.

Gang wywodzący się ze środowiska stadionowych chuliganów to kolejna rozbita w ostatnim czasie grupa przestępcza, której członkowie rekrutowali się spośród pseudokibiców śląskich drużyn piłkarskich. Niespełna miesiąc temu CBŚP poinformowało o rozbiciu narkotykowego gangu z Zabrza.

Jego domniemany szef Łukasz Cz. usłyszał 18 zarzutów, dotyczących m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, handlu narkotykami, wymuszeń rozbójniczych i pobić. Grupa działała co najmniej od lutego 2015 r. do listopada 2017 r., głównie w Zabrzu. Tworzyli ją pseudokibice z bojówki Górnika Zabrze - tzw. Torcidy. Zatrzymanym 10 osobom przedstawiono w sumie blisko 70 zarzutów, dotyczących hurtowego obrotu narkotykami oraz licznych przestępstw, m.in. przeciwko życiu i zdrowiu.

Autor: wini / Źródło: PAP / TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP