Rośnie tężnia w Wieliczce. Otwarcie w sierpniu

TVN24

Rafał StachurskiOtwarcie obiektu planowane jest na sierpień

Ok. 500 metrów sześciennych drewna i ok. 3200 metrów kwadratowych tarniny zostanie wykorzystane do budowy największej na południu Polski tężni. Obiekt powstaje w Wieliczce na terenie Parku św. Kingi. Otwarcie planowane jest na sierpień.

– Tężnia uzupełni ofertę uzdrowiskową kopalni, posłuży nie tylko mieszkańcom i kuracjuszom, ale także turystom. Planujemy ją udostępnić w sierpniu tego roku. Będzie to największy tego typu obiekt na południu Polski – informuje Kajetan d’Obyrn, prezes kopalni soli Wieliczka.

Zaawansowane prace przy budowie tężni

Powstająca w Parku św. Kingi tężnia to obiekt o owalnym kształcie z wieżą widokową o wysokości 26 metrów. Będzie można podziwiać z niej szyby górnicze i miasto. Zajmie powierzchnię ok. 7500 m kw.

Jak zapewnia d’Obyrn, prace przy obiekcie są już bardzo zaawansowane. Do tej pory ustabilizowano grunt, wykonano m.in. żelbetonową misę, fundament wieży, pompownię wraz ze stropem, a także kanalizację i sieć wodociągową. Ponadto robotnicy pracują nad ogrodzeniem tężni oraz zabezpieczeniem skarpy znajdującej się po jej prawej stronie. Ruszyła również budowa drewnianej konstrukcji z kilkudziesięciu 9–metrowych ram, które są przygotowywane przy pomocy sterowanych komputerowo obrabiarek.

- Do "produkcji" aerozolu w tężni będzie używana solanka nie w pełni nasycona pochodząca z dopływów wód do wyrobisk wielickiej kopalni. Instalacja solankowa tężni będzie częścią obecnego systemu utylizacji wód zasolonych, w którego skład wchodzi także warzelnia - precyzuje d’Obyrn.

Solanka produktem leczniczym

Jak informowaliśmy w styczniu na portalu tvn24.pl, solanka z Wieliczki otrzymała świadectwo potwierdzające, że jest produktem leczniczym. Wśród jej zalet można wymienić poprawę ukrwienia, dobroczynny wpływ na skórę, a także ulgę w bólach reumatycznych. Ponadto, już sam mikroklimat wytwarzający się w pobliżu tężni ma działanie profilaktyczne i lecznicze w przypadku m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, niedoczynności tarczycy czy też problemów przewodu pokarmowego.

- Solanka pochodząca z dwóch kopalnianych ujęć na głębokości 235 metrów i 255 metrów posiada świadectwo potwierdzające, że jest leczniczą wodą mineralną – potwierdza prezes.

Dotychczas największą tego typu inwestycją w województwie małopolskim jest tężnia w Rabce.

Tężnia powstanie w Wieliczce w Parku św. Kingi przy ulicy Dembowskiego:

Mapa Targeo

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: mmg / Źródło: TVN24 Kraków