Rodzice zagłodzonej Madzi trafią na obserwację psychiatryczną

Znachor Marek H. trafi do aresztu
tvn24matka

Rodzice półrocznej Madzi, która umarła z głodu, zostaną zbadani przez psychiatrę - dowiedziała się TVN24. - Obserwacja 34-latków potrwa 4 tygodnie - potwierdza rzecznik prokuratury Piotr Kosmaty.

Sąd w Nowym Sączu przychylił się do wniosku o 4-tygodniową obserwację psychiatryczną rodziców półrocznej Madzi.

Rodzice pod obserwacją psychiatryczną

- Dopiero po zakończeniu obserwacji biegli będą mogli podjąć decyzję co do stanu zdrowia rodziców - mówi Piotr Kosmaty. Prokuratura podejrzewa, że Marek H. - znachor z Nowego Sącza, mógł manipulować swoimi pacjentami, stąd jego duża popularność w południowej części kraju.

Wniosek o obserwację złożyła prokuratura rejonowa w Nowym Sączu, która zajmowała się sprawą.

Zarzuty i areszt dla rodziców

Na Joannie i Michale P. z Brzeznej ciążą zarzuty znęcania się ze szczególnym okrucieństwem i nieumyślnego spowodowania śmierci sześciomiesięcznego dziecka. Obecnie znajdują się w areszcie.

Do śmierci Madzi doszło w połowie kwietnia. Sekcja zwłok wykazała, że przyczyną zgonu było zaniedbanie dziecka i jego niedożywienie. Stan taki, według biegłych, musiał trwać od dawna. Najprawdopodobniej przez kilka tygodni przed śmiercią dziecku nie dostarczano pokarmu ani nie zapewniono opieki lekarskiej.

Matka Madzi przyznała, że w leczeniu córki razem z mężem korzystali z usług znachora. Jej wersję potwierdził także ojciec dziecka.

Marek H. usłyszał zarzuty świadczenia w latach 2005-14 usług medycznych bez uprawnień i pobierania za to pieniędzy (przestępstwo zagrożone karą roku więzienia) oraz "sprawstwa kierowniczego w narażeniu zdrowia lub życia, co skutkowało nieumyślnym spowodowaniem śmierci" (do pięciu lat).

Zobacz materiał "Faktów" TVN:

18.04.2014 | Nowy Sącz: Półroczne dziecko zmarło z wygłodzenia. Rodzice usłyszeli zarzuty
18.04.2014 | Nowy Sącz: Półroczne dziecko zmarło z wygłodzenia. Rodzice usłyszeli zarzutyFakty TVN

Do tragedii doszło w Brzeznej koło Nowego Sącza:

Mapa Targeo

Autor: koko/kv/zp / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości