Odmówił pacjentce legalnej aborcji, został konsultantem. "Boimy się, że Chazan będzie łamał prawo"

Protest przeciwko profesorowi Chazanowi i jego nowej funkcji
Protest przeciwko profesorowi Chazanowi i jego nowej funkcji
tvn24
tvn24Protest pod kieleckim urzędem wojewódzkim

"Stop Chazanowi" - pod takim hasłem odbył się w Kielcach protest przeciwko nominowaniu profesora Bogdana Chazana na stanowisko świętokrzyskiego konsultanta do spraw ginekologii i położnictwa. Petycję w sprawie odwołania tej decyzji złożył u wojewody kielecki KOD.

- Obawiamy się przede wszystkim, że Bogdan Chazan będzie łamał prawo i że będzie karał kobiety. Obawiamy się, że kobiety mogą cierpieć przez takiego konsultanta, jakim będzie Bogdan Chazan - powiedziała jedna z protestujących w rozmowie z reporterką TVN24 Martą Gordziewicz.

Dodała też, że petycja została złożona w imieniu "wielkiej koalicji" – W naszym województwie zjednoczyły się ponad wszelkimi podziałami różne organizacje: KOD, Obywatele RP, Stowarzyszenie "Stop stereotypom", Inicjatywa Feministyczna – wyliczała kobieta.

Kilka metrów od protestujących, również na placu przed urzędem, ustawiła się "kontrmanifestacja" z transparentem "Aborcja zabija".

Cel: poprawa jakości opieki medycznej

Prof. Chazan został obsadzony na nowym stanowisku 10 kwietnia. Zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

Jak przekazała Diana Głownia, rzeczniczka wojewody świętokrzyskiego, powołanie prof. Chazana zostało poprzedzone przeprowadzeniem procedury określonej przepisami ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. - Pan profesor został powołany na pięcioletnią kadencję – dodała.

Podkreśliła również, że konsultanci wojewódzcy w ochronie zdrowia są istotnym elementem nadzoru specjalistycznego. - Celem ich działań jest poprawa jakości oraz osiągnięcie ujednoliconych standardów w opiece medycznej – powiedziała Głownia.

Odmówił legalnej aborcji

O ewentualnej nominacji prof. Chazana na stanowisko świętokrzyskiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa kieleckie media informowały od kilku miesięcy. Na początku lutego przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach konferencję prasową w tej sprawie zorganizowała świętokrzyska PO, która wyraziła wątpliwości co do tej kandydatury, zwracając uwagę m.in. na poglądy Chazana w sprawie aborcji.

Chazan został w 2014 r. odwołany z funkcji dyrektora Szpitala św. Rodziny - w wyniku decyzji prezydent Warszawy - po głośnej sprawie pacjentki, której mimo przesłanek medycznych w postaci wad płodu, odmówił legalnej aborcji, powołując się na klauzulę sumienia.

Odwołał się od tej decyzji do sądu, z żądaniem przywrócenia go na poprzednie stanowisko pracy. Sprawa jest w toku.

Chazan nie jest związany z żadnym świętokrzyskim szpitalem, pracuje natomiast jako wykładowca na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

Autor: wini / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości