Prokuratura oskarża o fikcyjne zatrudnianie niepełnosprawnych

Kraków

TVN 24 | TVN24Oskarżenie mieli wyłudzić setki tysięcy złotych

Prokuratura Okręgowa w Krakowie oskarżyła przedstawicieli spółki spod Myślenic o wyłudzanie pieniędzy z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

Według prokuratury, spółka ze Stróży (niedaleko Myślenic) w latach 2004 – 2011 fikcyjnie zatrudniała, co najmniej 9 niepełnosprawnych pracowników i dzięki temu wyłudziła z PFRON blisko 180 tys. zł.

- Liczba osób fikcyjnie zatrudnionych na przestrzeni poszczególnych lat była jednak wyższa, ale tych osób nie wskazywano we wnioskach o wypłatę stosownych refundacji i dofinansowań. Ich zatrudnienie pozwoliło jednak spółce na uzyskanie i utrzymanie statusu zakładu pracy chronionej, a tym samym otrzymywanie dofinansowania i refundacji wypłat dla fikcyjnych pracowników – informuje Bogusława Marcinkowska z krakowskiej prokuratury.

Nie przyznali się

To nie koniec. Według prokuratury, szefowie spółki w prowadzonej dokumentacji wykazywali, że wypłacali pensje dla fikcyjnie zatrudnionych niepełnosprawnych. W rzeczywistości jednak trafiały one w części do szefów spółki lub służyły na jej nieewidencjonowane wydatki. - Wartość szkody w tym zakresie wynosiła ponad pół miliona złotych – informuje Marcinkowska.

Obaj szefowie spółki – Józef L. i Roman L. nie przyznali się do postawionych im zarzutów. - Złożyli wyjaśnienia, pozostające w sprzeczności ze sobą, jak i z innymi dowodami – podaje Bogusława Marcinkowska.

Oskarżonym grozi do 10 lat więzienia.

Autor: jś/par / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 | TVN24