Kraków

List do potomnych znaleziony w kościelnej wieży. Został napisany 29 maja 1908 roku

Kraków

pl.wikipedia.org/ podgorze.plPonad 100-letni list znaleziony podczas remontu kościelnej wieży

Niecodziennego odkrycia dokonała ekipa remontująca wieżę kościoła świętego Józefa w krakowskim Podgórzu. W kuli będącej elementem zwieńczenia konstrukcji znaleziono szklaną tubę, a w niej ponad 100-letni list wysłany do potomnych. Zawiera opis budowy świątyni i ówczesnej sytuacji geopolitycznej.

Dokument pochodzi z 29 maja 1908 roku. Zaczyna się tak: "Działo się to dnia 29 miesiąca maja, roku pańskiego 1908, w królewskim wolnym mieście Podgórzu (liczącem 22.012 ludności) położonem na prawem brzegu Wisły, naprzeciw stołecznego miasta Krakowa, kiedy Polska pozostawała pod panowaniem trzech władców: austriackim, pruskim i rosyjskim (...)".

Cenne źródło historyczne

Zawiera opis kończącej się budowy kościoła św. Józefa oraz informacje na temat ówczesnej sytuacji politycznej. Spisany ręcznie na pergaminie, posiada efektowne zdobienia. Na szczycie widnieje herb Podgórza.

- Z treści dokumentu możemy dowiedzieć się między innymi tego, że ówczesnym władcą Austro-Węgier był Franciszek Józef I, a papieżem Pius X. Ponadto, list zawiera nazwiska ważniejszych dygnitarzy i budowniczych kościoła – mówi Katarzyna Bury z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Mimo upływu czasu jest w idealnym stanie

Choć kula, w której znajdował się list jest skorodowana i zniszczona przez pociski, które dosięgły jej w czasie wojny, dokument jest w idealnym stanie. Zdaniem specjalistów, wszystko dzięki temu, że został umieszczony w szklanej tubie zabezpieczonej korkiem. Po raz pierwszy od ponad stu lat ujrzał światło dzienne.

Niezwykłe znalezisko ma być teraz przebadane przez historyków i zakonserwowane. - List jest własnością parafii, ale będziemy zabiegać o to, aby stał się eksponatem w Muzeum Historii Podgórza- dodaje Bury.

List do potomnych napisany w 1908 roku znaleziony w wieży kościoła św. Józefa na krakowskim Podgórzupodgorze.pl

Autor: Jork / Źródło: TVN24 Kraków/podgorze.pl

Źródło zdjęcia głównego: pl.wikipedia.org/ podgorze.pl

Pozostałe wiadomości