Turyści pomalowali głaz nad Morskim Okiem. "Czasem się zastanawiam, po co im kontakt z przyrodą"

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP
Morskie Oko w Tatrach
Morskie Oko w TatrachGoogle Maps
wideo 2/4
Google MapsMorskie Oko w Tatrach

Turyści pomalowali granitowy głaz nad Morskim Okiem w Tatrach. Napisy wykonano w różnym czasie sprayami i mazakami. Nie po raz pierwszy. Usuwanie takich malunków w Tatrach jest trudne i bardzo kosztowne.

- Czasem się zastanawiam, czy turyści zdają sobie sprawę gdzie przychodzą, po co przychodzą i po co im kontakt z przyrodą. Zastanawiam się, po co ktoś bierze farbę albo marker na wycieczkę i po co psuje to, co zostało stworzone przez naturę. To jest przykre, że próbuje się upiększać to, co upiększać nie potrzeba – komentuje leśniczy obwodu Morskie Oko Grzegorz Bryniarski.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

To nie pierwszy przypadek dewastacji przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym. Co jakiś czas przyrodnicy ujawniają podobne zniszczenia. Do takich dewastacji często dochodziło m.in. na kopule szczytowej Giewontu a także na Zawracie, w Dolinie Roztoki, Szpiglasowej Przełęczy, w Jaskini Raptawickiej, a ostatnio w okolicach szczytu Świnicy. W 2013 r. na końcowym odcinku traktu do Morskiego Oka wandal wymalował sprayem wulgarne i antysemickie napisy.

Apel do turystów

Dyrekcja TPN apeluje do turystów, którzy byli lub są świadkami niszczenia tatrzańskich szlaków, o kontakt ze strażą parku lub policją. Za niszczenie przyrody grozi kara nawet do pięciu lat pozbawienia wolności.

Usuwanie szpecących skały malowideł w Tatrach jest o wiele trudniejsze i bardziej kosztowne niż czyszczenie napisów na miejskich murach. W tym przypadku napisy bowiem muszą być usunięte bez szkody dla przyrody, czyli bez użycia agresywnych środków chemicznych.

Autor:wini/gp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Facebook/Tatrzański Park Narodowy

Pozostałe wiadomości