Kraków

FBI ścigało go od 8 lat, wpadł w Polsce. "Ten haker ukradł co najmniej 80 mln dolarów"

Kraków

Aktualizacja:
Mężczyzna był poszukiwany przez FBI od przynajmniej 8 lat
Małopolska Komenda PolicjiMężczyzna był poszukiwany od co najmniej 8 lat

Poszukiwany międzynarodowym listem gończym haker z Ukrainy wpadł w Krakowie. Mężczyzna był od co najmniej ośmiu lat ścigany w związku z praniem brudnych pieniędzy i tzw. phishingiem, czyli kradzieżami danych bankowych. Na wniosek stanów Zjednoczonych krakowski Sąd Okręgowy w piatek aresztował mężczyznę na 40 dni.

Haker trafił w ręce policji w czwartek.

- Na początek dzięki współpracy z FBI ustaliliśmy, że poszukiwany międzynarodowym nakazem aresztowania obywatel Ukrainy może przyjechać do Krakowa. Policjanci wytypowali miejsce, w którym mógłby się zatrzymać – relacjonuje Mariusz Ciarka, rzecznik prasowy małopolskiej policji.

Ukrainiec przyjechał do Polski ze swoją rodziną, żeby wypocząć. Wynajęli apartamentowiec w centrum Krakowa.

Jak zauważa Ciarka, zatrzymany mężczyzna zupełnie nie spodziewał się wizyty funkcjonariuszy i nie stawiał oporu podczas zatrzymania. Policjanci zabezpieczyli też sprzęt teleinformatyczny, który znaleźli przy podejrzanym.

Aresztowany na 40 dni

Ukrainiec usłyszał zarzut prania brudnych pieniędzy. Jak ustaliło FBI, mężczyzna mógł ukraść z kont bankowych różnych osób co najmniej 80 milionów dolarów amerykańskich.

- Śledztwo w tej sprawie dotyczy grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem środków płatniczych i następnie praniem brudnych pieniędzy – tłumaczy Ciarka. W związku z tym nie jest wykluczone, że amerykański prokurator postawi podejrzanemu również zarzuty związane z wyłudzeniem danych.

Jak podaje Bogusława Marcinkowska, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Krakowie, Stany Zjednoczone wnioskowały do polskiego wymiaru sprawiedliwości o tymczasowe aresztowanie podejrzanego.

- Sąd Okręgowy w Krakowie przychylił się do tej prośby i zadecydował o aresztowaniu mężczyzny na 40 dni - informuje rzeczniczka. W tym czasie Amerykanie najprawdopodobniej przeprowadzą procedurę ekstradycyjną, która pozwoli na sądzenie Ukraińca przed sądem w USA.

04.12.2015 | Ukraiński haker zatrzymany w Krakowie. 8 lat ścigało go FBI
04.12.2015 | Ukraiński haker zatrzymany w Krakowie. 8 lat ścigało go FBIFakty TVN

Autor: wini/i / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Małopolska Komenda Policji

Pozostałe wiadomości