Zbierają pieniądze na zalane schronisko. "Ogrom strat będzie widać dopiero, jak woda opadnie"

TVN24

Trwa zbiórka pieniędzyTVN24 Łódź
wideo 2/2

Schronisko "Czekadełko" niedaleko Mielca (Podkarpacie) zostało podtopione. Zwierzęta ewakuowano, a przedstawiciele placówki zbierają pieniądze, żeby miały gdzie wrócić.

O podtopieniu schroniska informowaliśmy na tvn24.pl w środę. Po obfitych opadach deszczu woda przedostała się przez groblę i zalała "Czekadełko", w którym przebywały 44 psy.

- Deszcz ciągle pada. Podtopiona została droga prowadząca do schroniska oraz magazynu z karmą - relacjonuje Piotr Gajek, lekarz weterynarii ze schroniska.

Wszystkie zwierzęta ewakuowane z "Czekadełka" trafiły do prywatnych opiekunów, którzy zgłosili gotowość pomocy. Chętnych było więcej, niż zwierząt.

- Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc. To naprawdę niezwykła sprawa - mówi Piotr Gajek.

Zbiórka pieniędzy

Straty na razie trudno oszacować. Pieniądze na rzecz schroniska zbiera Fundacja Animals Pura Vida (nr konta 43 1020 4913 0000 9102 0167 2690).

- Dzięki pomocy darczyńców patrzymy z nadzieją na przyszłość. Jak już woda opadnie, trzeba będzie to wszystko odmulić i oczyścić. Na pewno bardzo przydałaby się nam myjka ciśnieniowa - podkreśla Piotr Gajek.

Dodaje, że "skalę zniszczeń będzie można ocenić dopiero, kiedy woda opadnie".

Zwierzęta zostały ewakuowane
Schronisko dla Zwierząt Czekadełko

Ponad tysiąc podtopień

Na południu Polski po ostatnich ulewach strażacy interweniowali ponad 3 tysiące razy, odnotowano również ponad tysiąc podtopień, z czego najwięcej na Podkarpaciu.

- Tak jak na początku maja modliliśmy się o deszcz, to módlmy się, żeby ten deszcz przestał teraz padać - podkreślił w czwartek rano premier Mateusz Morawiecki podczas posiedzenia sztabu kryzysowego w Krakowie.

Przed wystąpieniem szefa rządu odczytany został raport komendanta małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej. Starszy brygadier Marek Bębenek przekazał, że do godziny 6 rano małopolska straż podjęła 735 interwencji. - W każdym powiecie mamy zgłoszenia - powiedział. Sprecyzował, że w nocy ze środy na czwartek do 53 zwiększyła się liczba interwencji w powiecie wielickim i dodał, że w akcjach uczestniczyło 3100 strażaków.

Schronisko zostało zalane w środę
Schronisko dla Zwierząt Czekadełko

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź