TVN24 | Kraków

Przy popularnym szlaku widziano niedźwiedzicę z młodymi. "Prosimy o zachowanie ostrożności"

TVN24 | Kraków

Autor:
wini/gp
Źródło:
PAP/TVN24
Leśniczy o bliskich spotkaniach z niedźwiedziami
Leśniczy o bliskich spotkaniach z niedźwiedziamitvn24
wideo 2/11
tvn24Leśniczy o bliskich spotkaniach z niedźwiedziami

Pieniński Park Narodowy ostrzega turystów przed niebezpiecznym spotkaniem. Przy jednym z popularnych szlaków widziano bowiem ostatnio niedźwiedzicę z młodymi.

Zwierzęta zostały zauważone w rejonie przełomu Dunajca w Pieninach, w pobliżu niebieskiego szlaku turystycznego na Sokolicę. Ostrzeżenie dla turystów zamieszczono na stronie internetowej PPN.

"Na terenie Pienińskiego Parku Narodowego została zaobserwowana niedźwiedzica z młodymi, prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i nie zbaczanie z wyznaczonych szlaków turystycznych" – czytamy w komunikacie.

Dyrekcja parku apeluje też do turystów o przekazanie informacji w przypadku zaobserwowania niedźwiedzia lub jego tropów. Przyrodnicy radzą, aby w przypadku napotkania niedźwiedzia zachować spokój i bez gwałtownych ruchów oddalić się w przeciwnym kierunku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE>>>

Park ostrzega przed niedźwiedziamiPieniński Park Narodowy

Niedźwiedzie w Polsce

Niedźwiedzie obecnie intensywnie żerują, aby zgromadzić odpowiednie zapasy tłuszczu przed zapadnięciem w sen zimowy. W minionym tygodniu niedźwiedzie zarejestrowała wideopułapka na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Jak wyjaśnili przyrodnicy z tego parku, są to dwa osobniki w wieku około dwóch-trzech lat.

Niedźwiedzie są w Polsce objęte ścisłą ochroną. Ich główną ostoją są Bieszczady. Co dwa lata w gawrze samica niedźwiedzia rodzi od jednego do trzech młodych, które przez półtora roku pozostają pod opieką matki. Niedźwiedzie są wszystkożerne; dorosłe osobniki ważą ok. 300 kg, żyją do 50 lat.

Google

Autor:wini/gp

Źródło: PAP/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości