Kraków

Ostatnie pożegnanie Andrzeja Wajdy. Reżyser spoczął w rodzinnym grobowcu

Kraków

Aktualizacja:
Dziś pogrzeb Andrzeja Wajdy. Reżyser spocznie w rodzinnym grobowcu
TVN 24 KrakówWybitnego reżysera pożegnały tłumy krakowian

Urna z prochami Andrzeja Wajdy została złożona na Cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Reżyser spoczął w mogile obok grobu rodzinnego, w którym pochowana jest m.in. jego matka.

Urnę z prochami niosła na miejsce wiecznego spoczynku wdowa po artyście Krystyna Zachwatowicz-Wajda. Ceremonia pogrzebowa miała charakter religijny, na cmentarzu nie było żadnych oficjalnych przemówień.

Andrzej Wajda zażyczył sobie, by go pochować w Krakowie - w mieście, w którym tuż po II wojnie rozpoczął studia malarskie na Akademii Sztuk Pięknych i z którym przez lata był związany.

Wokół grobu zebrał się tłum żałobników. Reżysera żegnała rodzina, współpracownicy, przyjaciele.

Każdy mógł pożegnać reżysera

Uroczystości pogrzebowe rozpoczęły się o godz. 13.30. W kościele Dominikanów przy ul. Stolarskiej 12 wystawiona została urna z prochami reżysera. Tam też o godz.14:30 odprawiona zostanie msza żałobna.

Pogrzeb na Cmentarzu Salwatorskim rozpoczął się o godz. 16:30.

Jak zapowiadał we wtorek Jan Machowski z Urzędu Miasta Krakowa, ani kościół, ani cmentarz nie były zamknięte. Miasto pomagało w organizacji pożegnania reżysera, który był laureatem medalu Cracoviae Merenti.

Dla osób, które chciały pożegnać mistrza polskiej kinematografii miasto przygotowało autobusy.

Pożegnalna msza w Warszawie

Zmarłego reżysera żegnały we wtorek tłumy warszawiaków, artystów i ludzi kultury. Msza w jego intencji odbyła się w stołecznym kościele Dominikanów. - Wajda uczył nas mądrego, krytycznego patriotyzmu - mówił w homilii ks. Andrzej Luter.

We mszy brali udział filmowcy, aktorzy, wybitne postaci kultury i politycy, m.in.: minister kultury Piotr Gliński, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz, byli prezydenci RP Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, Krystyna Janda, Beata Tyszkiewicz, Maja Komorowska, Olgierd Łukaszewicz, Robert Więckiewicz, Waldemar Dąbrowski, Artur Żmijewski, Adam Michnik i wielu innych przyjaciół zmarłego i wielbicieli jego filmów. Mszy przewodniczył bp Rafał Markowski.

Wybitny twórca

Andrzej Wajda był jednym z najwybitniejszych polskich reżyserów, laureatem Oscara za całokształt twórczości z 2000 roku. Reżyser zmarł w niedzielę wieczorem. Miał 90 lat. Filmy Wajdy zainicjowały tzw. polską szkołę filmową. W takich obrazach jak "Kanał" i "Popiół i diament" reżyser dokonał rozrachunku z czasami drugiej wojny światowej. Współtworzył także kino moralnego niepokoju. "Człowiekiem z marmuru" i "Człowiekiem z żelaza" pokazywał szarzyznę i patologię czasu PRL. Ekranizował także wielkie dzieła literackie jak "Popioły", "Wesele", "Panny z Wilka", czy "Pana Tadeusza". Wajda był senatorem w latach 1989-1991. Otrzymał Order Orła Białego.

Autor: mmw / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Monika Kaliś

Pozostałe wiadomości