Kraków

OFF Piotrowska i Suwalski Park Krajobrazowy przed Zakrzówkiem - to czołówka 7 nowych cudów Polski

Kraków

WikipediaOFF Piotrowska w Łodzi

"7 nowych cudów Polski" wybrał miesięcznik National Geographic Traveler. Wygrała OFF Piotrowska w Łodzi przed Suwalskim Parkiem Krajobrazowym i krakowskim Zakrzówkiem.

O tytuł nowego cudu Polski w czwartej edycji plebiscytu ogłoszonego przez miesięcznik "National Geographic Traveler" walczyło 16 miejsc.

W rankingu pierwsze miejsce zajął OFF Piotrkowska w Łodzi, czyli punkt na mapie miasta, w którym odnaleźć można pracownie projektantów mody, designu, architektów, przestrzenie wystawiennicze, sale prób, kawiarnie i kluby.

Suwalski Park KrajobrazowyWikipedia

Drugie miejsce w plebiscycie zdobył Suwalski Park Krajobrazowy. To teren, który został objęty ochroną jako pierwszy w kraju, w 1976 roku. Turyści mogą tam podziwiać wiszące doliny, ozy, kemy, głazowiska, a do tego liczne jeziora, w tym rekordową pod względem głębokości Hańczę (108,5 m).

Krakowski ZakrzówekWikipedia

Wśród wyróżnionych na trzecim miejscu znalazł się krakowski Zakrzówek, zalew znajdujący się w odległości 5 km od Wawelu, który powstał po zalaniu kamieniołomu wapienia.

Sposób zagospodarowania Zakrzówka i otaczających go terenów, wywołuje w Krakowie spore kontrowersje. W lipcu, w atmosferze protestów, radni przegłosowali plan zagospodarowania obszaru między ulicami Wyłom i św. Jacka, położonego w sąsiedztwie zalewu. Plan przewiduje powstanie tam zabudowy.

Miejscy aktywiści, którzy chcieli ochronić teren zielony, są zadowoleni z wyróżnienia Zakrzówka. "Bardzo się cieszymy, głosowaliśmy wszyscy bardzo dzielnie!" – piszą na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych.

W klasyfikacji tuż za krakowskim Zakrzówkiem uplasowały się Tężnie solankowe w Inowrocławiu, czyli miejsce dla miłośników mocnych wrażeń, w którym z wysokości dziewięciu metrów można podziwiać Park Solankowy.

Miejsce piąte przypadło w udziale Bramie Poznania, czyli Interaktywnemu Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

Przedostatnie miejsce należy do Klasztoru Cystersów w województwie dolnośląskim. To największe opactwo cysterskie na świecie, arcydzieło śląskiego baroku.

Ostatnia pozycja wśród "7 nowych cudów Polski" przypadła w udziale Muzeum Państwa Krzyżackiego Działdowie. Ta interaktywna placówka prezentuje dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego, od Ziemi Świętej po czasy współczesne.

W zeszłym roku w plebiscycie zwyciężył Stary Browar w Poznaniu. Pozostałymi sześcioma cudami okrzyknięto Żywe Muzeum Piernika w Toruniu, Fort Gerharda w Świnoujściu, Uzdrowisko Termalne Uniejów, Muzeum Wsi Mazowieckiej - Sierpc, Zamek Czocha, oraz Jezioro Jeziorak.

Autor: mmw/gp / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia

Pozostałe wiadomości