Kraków

Odrestaurowany neon ma na nowo stać się wizytówką Zakopanego

Kraków

REwitalizacja Zakopane | Marta GajZakopiański neon wymaga generalnego remontu

Jaskrawoczerwony, świetlisty napis '"Zakopane" przez lata witał turystów przybywających do stolicy Tatr. Stylizowany na ręczne pismo neon był wizytówką miasta i punktem orientacyjnym. Od kilku lat neon stracił swoj blask. Zrujnowaną konstrukcję chcę odnowić twórcy projektu „REwitalizacja Zakopane”.

Neon pojawił się na dachu zakopiańskiego dworca w 1962 roku. Powstał na okoliczność mistrzostw świata FIS , które odbyły się w Zakopanem w tym samym roku. Przez lata rozświetlony napis "Zakopane" witał turystów przyjeżdżających do stolicy Tatr. Był też popularnym punktem orientacyjnym.

Od kilku lat neon, zamiast świecić, straszy. Poszczególne litery są zniszczone. Konstrukcja napisu jest naruszona. Jego renowacji chcą miłośnicy Zakopanego zrzeszeni w projekcie „REwitalizacja Zakopane”.

Zakopiański neon w czasach świetnościREwitalizacja Zakopane
Zakopiański neon wymaga generalnego remontuMarta Gaj | REwitalizacja Zakopane

Neon z Zakopanego jest wyjątkowy

- Głównym założeniem projektu jest odtworzenie neonu z dworca PKP, niegdyś wyraźnego napisu witającego przyjezdnych, znaku rozpoznawczego o unikatowym kroju, wyróżniającym się spośród licznych neonów dworcowych w Polsce kaligraficzną interpretacją liter – wyjaśnia Marta Gaj, inicjatorka projektu „REwitalizacja Zakopane”.

Na odbudowę kolorowego neonu potrzeba 10 tysięcy złotych. Za tę sumę odtworzone zostaną rury neonowe oraz cała konstrukcja. Potrzebne pieniądze mają pochodzić od indywidualnych darczyńców i z budżetu miasta.

Neon to początek akcji

- Mając zapewnienie burmistrza Miasta Zakopanego o pokryciu połowy kosztów remontu neonu oraz jego utrzymania, głęboko wierzymy w sukces akcji – mówi Marta Gaj. - W dalszej perspektywie projekt REwitalizacja "Zakopane" zakłada przeprowadzenie dokumentacji, inwentaryzacji oraz udostępnienie w formie szlaku innych unikatowych przykładów powojennego wzornictwa i typografii, obecnych w przestrzeni miasta Zakopanego takich jak mozaiki, dawne reklamy, inne neony oraz murale – dodaje Gaj.

Na dworcu w Zakopanem na nowo rozbłyśnie neon

Mapa Targeo

Autor: KMK / Źródło: TVN 24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: REwitalizacja Zakopane | Marta Gaj

Pozostałe wiadomości