Od marca do Zakopanego nie dojedziesz pociągiem

TVN24

Jan Kucharczyk/East NewsDworzec w Zakopanem

Od marca do czerwca, a potem od września aż do grudnia linia kolejowa Sucha Beskidzka - Zakopane zostanie wyłączona z ruchu. Turyści jadący pod Tatry dojadą tylko do Krakowa.

Zamknięcie ma związek z budową zbiornika wodnego Świnna Poręba.

- W związku z inwestycją, pociągi PKP Intercity będą kursowały do i z Zakopanego tylko w okresie wakacji, czyli od 19 czerwca do końca sierpnia. Poza wakacjami, od 9 marca oraz od września do grudnia dojadą tylko do Krakowa – wyjaśnia Beata Czemerajda z PKP Intercity.

Autobusy zamiast pociągów

Czemerajda poinformowała, że firma brała pod uwagę korzystanie z objazdu, ale stan torów na trasie Żywiec - Sucha Beskidzka jest tak zły, że nie było to możliwe.

Inwestycja oznacza także utrudnienia w lokalnej komunikacji kolejowej. Beata Malec z małopolskiego oddziału Przewozów Regionalnych poinformowała, że w czasie przebudowy linii, w miejsce odwołanych pociągów na odcinku Kalwaria Zebrzydowska - Lanckorona - Sucha Beskidzka, będzie funkcjonować zastępcza komunikacja autobusowa.

Przebudują trasę

Utrudnienia związane są z przebudową linii kolejowej między Stryszowem i Suchą Beskidzką. Przełożyć trzeba ponad 8,5 km torów, bo ich dotychczasowy przebieg znajdzie się... pod wodą.

W grudniu ubiegłego roku zakończyła się budowa pierwszego z dwóch mostów kolejowych przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba, na których poprowadzony zostanie nowy kolejowy szlak z Krakowa do Zakopanego. Most ma 234 m długości i 27 m wysokości. W tym roku ma zostać ukończony drugi most kolejowy, który przebiegnie nad rzeką Skawą w Zembrzycach, koło Suchej Beskidzkiej. Będzie dłuższy od pierwszego - liczy prawie 400 m. Będzie to największy tego typu obiekt w Małopolsce.

Pociągiem do Zakopanego dopiero w grudniu

Zakończenie przekładania linii kolejowej przy zbiorniku wodnym Świnna Poręba planowane jest na grudzień przyszłego roku.

Zbiornik na Skawie, która jest dopływem Wisły, jest w budowie od 1986 roku. Zostanie oddany do użytku w 2015 roku. Pierwotnie zapora miała być gotowa w 2013 roku; zmiana terminu była spowodowana opóźnieniami w pracach na kolei na tym terenie.

Autor: koko/roody/kwoj / Źródło: PAP