Kraków

Nowy terminal na lotnisku w Krakowie Balicach otwarty. Nawet 8 milionów pasażerów rocznie

Kraków

Zmieniła się organizacja na lotnisku
TVN24 Kraków /Zmieniła się organizacja na lotnisku

W poniedziałek otwarta została nowa część terminalu pasażerskiego w Międzynarodowym Porcie Lotniczym Kraków Balice. To jedna z najważniejszych inwestycji związanych z rozbudową lotniska, dzięki której jego przepustowość wzrośnie do 8 mln pasażerów rocznie.

Nowa część terminala pasażerskiego ma 33 tys. m kw. Zlokalizowano tam część przylotową z trzema tzw. karuzelami bagażowymi, poczekalnię dla oczekujących na pasażerów, a także 11 poczekalni odlotowych ze sklepami i restauracjami. W budynku działa też jeden rękaw umożliwiający bezpośrednie wsiadanie do samolotów. Kolejne dwa zostaną uruchomione do końca tego roku.

Z bagażem rejestrowanym najpierw do starego budynku

Zmieniła się organizacja na lotnisku. Pasażerowie wylatujący z bagażem rejestrowanym muszą zgłosić się najpierw w starej części budynku, gdzie znajdują się stanowiska odprawy biletowo-bagażowej, a następnie wyjść z budynku i przejść do nowego obiektu.

Osoby podróżujące wyłącznie z bagażem podręcznym i posiadające karty pokładowe mogą od razu udać się do nowego budynku.

Sam terminal podoba się podróżującym. - Ładnie i przestrzennie - mówią, choć nie do końca zadowoleni są z nowej organizacji. - Najgorsze jest to, że tam trzeba dawać bagaże, a tu przychodzić - tłumaczy nam jedna z pasażerek.

Prace trwają

Modernizacja terminalu nie kończy prac na krakowskim lotnisku. Wciąż trwa drugi etap rozbudowy, polegający na modernizacji starej hali przylotów. Wkrótce zacznie się też przebudowa starej części hali odlotów. Wszystkie prace mają się zakończyć latem 2016 r.

Wartość inwestycji realizowanej od wiosny 2013 r. przez włoską firmę Astaldi S.p.A. wynosi 368,88 mln zł brutto.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (nowy terminal) oraz z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 (układ komunikacyjny i kładka łącząca terminal z parkingiem wielopoziomowym, hotelem i przystankiem kolejki).

Kraków Airport jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Polsce. W ub. roku obsłużył rekordową liczbę prawie 3,818 mln pasażerów.

W poniedziałek rozpoczęły się też regularne kursy pociągów Kolei Małopolskich na nowej linii kolejowej łączącej Kraków z lotniskiem Kraków Airport. Pociągi jeżdżą o stałych porach, co pół godziny. Przejazd w jedną stronę zajmuje około 20 minut. Aby dojechać do Balic z Dworca Głównego pasażerowie zapłacą 8 zł.

Autor: mmw / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Kraków /

Pozostałe wiadomości