Kraków

Nowy ratusz w Krakowie za ponad 160 milionów

Kraków

http://malopolskie.pl | Horizone StudioNowy ratusz w Krakowie

Za nowy Ratusz Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie Małopolska zapłaci ponad 160 milionów złotych. Zaprojektuje go pracownia architektoniczna krakowskie biuro Horizone Studio we współpracy z Małeccy Biuro Projektowe z Katowic. Autorów wyłoniono w międzynarodowym konkursie.

- Za projekt, pozwolenie na budowę i przetarg Regionalne Centrum Administracyjne „Małopolska” zapłaci 4 913 850 zł brutto – informuje Paulina Korbut, rzeczniczka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. Koszt samej budowy wykonawca oszacował te koszty na ponad 156 milionów złotych.

Projekt po międzynarodowej ocenie

Projekt nowego ratusza powstał w krakowskiej pracowni Horizone Studio. Autor został wyłoniony w ramach międzynarodowego konkursu architektonicznego, który odbył się w październiku 2013 roku. Wyłoniono wówczas trzy najlepsze prace, które oceniono pod kątem funkcjonalności, oddziaływania na środowisko, użyteczności socjalno-kulturalnej i kosztów realizacji.

Nowy budynek zajmie nie tylko sejmik

W nowym budynku znajdą się siedziby Sejmiku WM, Zarządu Województwa, poszczególnych departamentów Urzędu Marszałkowskiego, biura jednostek samorządowych, a także dodatkowe funkcje komercyjne (sklepy, gastronomia, przedszkole i ośrodek zdrowia).

Nowy ratusz w Krakowie wnętrzeHorizone Studio | http://malopolskie.pl

- Inwestycja będzie finansowana z różnych źródeł – mówi Paulina Korbut.- Pieniądze na jej realizację będą pochodziły ze środków własnych spółki oraz środków zewnętrznych w postaci kredytu lub emisji obligacji – dodaje.

- W związku z zastosowaniem nowoczesnych, ekologicznych i energooszczędnych technologii Spółka przewiduje też aplikowanie o środki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – informuje Korbut.

"Nowa jakość"

Architekci z Horizone Studio na swojej stronie piszą, że ich zwycięski projekt” wyraża prestiż instytucji nowego Ratusza Marszałkowskiego, swoją formą, układem funkcji i konstrukcji będzie pozwalał na racjonalizację kosztów jego realizacji i eksploatacji”. W ich ocenie budynek "stworzy nową jakość".

Rozpoczęcie budowy ma nastąpić, najprawdopodobniej, w 2016 roku.

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Nowy ratusz stanie przy rondzie Grzegórzeckim:

Mapa Targeo

Autor: KMK / Źródło: TVN 24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: http://malopolskie.pl | Horizone Studio

Pozostałe wiadomości