Nowy dworzec w Krakowie gotowy. W połowie lutego oddadzą pasażerom

TVN24

materiały prasowe PKPOtwarcie planowane jest na druga połowę lutego

Nowy, podziemny Dworzec Główny w Krakowie jest już gotowy. Podróżni będą mogli z niego korzystać od połowy lutego. Kolejarze zapewniają, że będzie to najnowocześniejszy węzeł komunikacyjny w kraju. Decyzja co do przyszłości starego dworca jeszcze nie zapadła.

- Prace budowlane nad nowym dworcem już za nami. Teraz swoje lokale przygotowują nowi najemcy, trwają też prace porządkowe - mówi Jarosław Bator, dyrektor zarządzający ds. nieruchomości PKP SA. - Prowadzone są wewnętrzne testy systemu przeciwpożarowego oraz pozostałych instalacji i urządzeń. W przeciągu najbliższych dwóch tygodni dworzec zostanie zgłoszony do odbioru – zapewnia.

Na antresoli poczekalnie

Dostęp na każdy z pięciu peronów zapewnią schody ruchome oraz windy. - W holu głównym znajdą się kasy biletowe, centra obsługi klienta, punkty informacyjne i skrytki bagażowe - zachwala nowy obiekt dyrektor. Na dworcu znajdują się też punkty handlowe i gastronomiczne. Na antresoli zlokalizowane są poczekalnie z widokiem na cały dworzec.

Krakowski dworzec jako pierwszy w Polsce powstał pod powierzchnią peronów. Obiekt będzie obsługiwać połączenia lokalne i dalekobieżne. Z Krakowa Głównego pociągiem będzie też można bezpośrednio dojechać na lotnisko. Dworzec będzie połączony z podziemnym przystankiem tramwaju miejskiego i dworcem autobusowym.

Kino w starym budynku dworca?

Nie zdecydowano jeszcze o losach starego budynku Dworca Głównego przy placu Jan Nowaka Jeziorańskiego. - Aktualnie rozważamy różne sposoby zagospodarowania zabytkowego dworca: kino lub biura. Szczegóły są objęte tajemnicą handlową - ucina Jarosław Bator.

Jak pisaliśmy wcześniej na tvn24.pl, powodem półtorarocznego opóźnienia była upadłość pierwszego wykonawcy. Początkowo stacja miała być gotowa Euro 2012. Katowickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Budus SA w 2012 r. zeszło jednak z placu budowy z powodu postawienia w stan upadłości likwidacyjnej.

Aktualnie dworzec znajduje się przy placu im. Jan Nowaka Jeziorańskiego:

Mapa Targeo

Autor: dcz/kwoj / Źródło: TVN24 Kraków