Nowe życie domu ostatniego Żyda z Oświęcimia

Centrum Żydowskie w OświęcimiuStary dom ostatniego oświęcimskiego Żyda ma być zmieniony na nową kawiarnię

Dom Szymona Klugera, ostatniego żydowskiego mieszkańca Oświęcimia zostanie wyremontowany i zaadaptowany na Cafe Oszpicin - kawiarnię oraz miejsce wystaw artystycznych. Trwa zbiórka pieniędzy. 40 tys. zł wyłoży Małopolski Urząd Marszałkowski.

- Cafe Oszpicin będzie miejscem otwartym na mieszkańców i gości z Polski i zagranicy – zapowiada Tomasz Kuncewicz, dyrektor Centrum Żydowskiego. – Oświęcim potrzebuje połączenia historii z nowoczesnością, aby przełamać wciąż obowiązujący wizerunek, wynikający z tragicznej przeszłości. Dlatego w Cafe Oszpicin będziemy promować lokalne produkty, polski design oraz miejscowych artystów, tworząc nową pozytywną tożsamość miasta – dodaje.

Zbierają dolary

Dyrektor poinformował, że Centrum rozpoczęło już zbiórkę pieniędzy na remont i adaptację. Internauci z całego świata mogą dokonywać wpłat na projekt za pomocą platformy Kickstarter znanej z finansowania społecznego. Organizatorzy tą drogą chcą zebrać 25 tys. dolarów. Kwotę uzupełnią prywatni darczyńcy oraz 40 tys. zł z dotacji na renowacje zabytków Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Pełna kwota potrzebna na odnowienie domu Klugerów, a także wzmocnienie zbocza zabytkowej Synagogi to koszt ok. 1.5 mln zł.

Prace remontowe nad kawiarnią mają rozpocząć się w ciągu miesiąca. Cafe Oszpicin ma zostać oddany do użytku na wiosnę 2014 roku.

Cafe Oszpicin

Projekt ma uchronić przed upadkiem były dom rodzinny Szymona Klugera – ostatniego oświęcimskiego Żyda, zmarłego 26 maja 2000 roku. Przedwojenny budynek powstał przypuszczalnie na przełomie XIX i XX wieku. Obecnie znajduje się na tyłach Synagogi Chewra Lomdej Misznajot.

Grunt, na którym stoją budynki jest niestabilny. W celu zabezpieczenia terenu zostaną wykonane wzmocnienia murów i skarpy. Organizatorzy planują całkowitą renowację zniszczonego domu, który zostanie przekształcony w Cafe Oszpicin. Kawiarnia nazwą przywołuje czasy, kiedy większą część mieszkańców Oświęcimia stanowili Żydzi. Oszpicin to nazwa Oświęcim w języku jidysz. Przebudowa ma utrzymać duszę domu, a także jego unikalny charakter.

Powstałe w 2000 roku Centrum Żydowskie w Oświęcimiu kultywuje pamięć o żydowskich mieszkańcach miasta. Centrum znajduje się w okolicy założonego przez Niemców obozu koncentracyjnego i zagłady KL Auschwitz-Birkenau.

Autor: mkul/nf/par / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: Centrum Żydowskie w Oświęcimiu

Pozostałe wiadomości