Tężnia solankowa w Wieliczce pomoże na smog?

TVN24

TVN 24 KrakówNowa atrakcja w Wieliczce - tężnia solankowa na choroby płuc

Tężnia solankowa w Wieliczce może pomóc nękanym przez smog krakowianom. Jej specyficzny mikroklimat kojąco działa na górne drogi oddechowe. - Już nie trzeba będzie jeździć do Ciechocinka - przekonuje prezes kopalni soli.

Wielicka tężnia to największy tego typu obiekt na południu Polski. Jej poniedziałkowe otwarcie było częścią obchodów tegorocznej Barbórki w kopalni soli.

Do podziwiania i leczenia

Tężnia będzie pełnić funkcję rekreacyjną, leczniczą oraz turystyczną. Walorem jest jej mikroklimat, sprzyjający profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok i rozedmy płuc. Najciekawszym architektonicznie elementem tężni jest ośmiokątna wieża widokowa o wysokości 22,5 m.

Wielicką tężnię budowano ponad rok. Powstała z drewna modrzewiowego, wyłożoną ją wiązkami tarniny, po których spływa pochodząca z kopalni solanka (posiada świadectwo leczniczej wody mineralnej). Powstały wokół niej mikroklimat to lecznicze inhalatorium.

Według d`Obyrn`a tężnia solankowa stanowi kolejny krok w przywróceniu miastu Wieliczka leczniczego charakteru. W promieniu 300 kilometrów od Wieliczki nie ma obiektu podobnej wielkości. - Z dobroczynnych właściwości obiektu korzystać też będą turyści z całego świata – tłumaczy prezes kopalni soli.

Solanka czyści zatkane smogiem płuca

Jak podkreślają przedstawiciele kopalni, tężnię mogą odwiedzać także osoby zdrowe: inhalacje pomagają bowiem oczyścić drogi oddechowe - na skutek znacznego zanieczyszczenia powietrza zbiera się w nich szereg pyłów o różnym, często potencjalnie niebezpiecznym składzie.

- Lecznictwo obok turystyki jest drugim ważnym filarem naszej działalności udostępniającej, a najlepszym przykładem rozwoju w tym kierunku jest właśnie największa na południu tężnia solankowa, która powstała nieopodal turystycznego wejścia do kopalni – mówi Kajetan d’Obyrn, prezes Kopalni Soli „Wieliczka” SA.

Autor: KMK / Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Kraków