Nielegalnie przerabiali luksusowe auta na pomoc drogową. 13 osób z zarzutami

TVN24

CBŚPWypełnienie wymogów i przeróbki na samochody osobowe potwierdzała jedna ze stacji diagnostycznych

Mieli do Polski sprowadzać luksusowe samochody jako pojazdy pomocy drogowej, teraz zatrzymali ich policjanci CBŚP. Według szacunków funkcjonariuszy, szajka sprowadziła co najmniej 130 aut, a każde z nich warte było ponad 100 tys. złotych. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty.

Sprawą zajmowali się funkcjonariusze służby celnej z rzeszowskiego urzędu celnego i policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji w Tarnobrzegu,.

Ci rozpracowali grupę przestępczą, która miała kupować luksusowe samochody osobowe na terenie krajów Unii Europejskiej, by potem sprowadzić je do kraju, jako pojazdy pomocy drogowej.

Pojazdy nie spełniały wymogów

- Wypełnienie wymogów i przeróbki na samochody osobowe potwierdzała jedna ze stacji diagnostycznych na terenie woj. dolnośląskiego – relacjonują policjanci dodając, że w rzeczywistości przeróbki samochodów były całkowicie fikcyjne i pojazdy nigdy nie spełniały wymogów dla pojazdów specjalistycznych według polskiego prawa.

- Samochody były kupowane przez podstawione osoby, które nie prowadziły nigdy działalności gospodarczej, a kolejno odsprzedawane różnym firmom, aby docelowo trafić do dalszej sprzedaży na teren województwa podkarpackiego. Z uwagi na to, że samochody były przywożone do kraju jako specjalistyczne a nie osobowe, rejestrowano je na terenie województwa dolnośląskiego oraz świętokrzyskiego bez uiszczenia akcyzy – zaznaczają funkcjonariusze.

Strata skarbu państwa: co najmniej 3,5 mln zł

Zdaniem policjantów w latach 2013-2014 grupa wprowadziła do Polski co najmniej 130 samochodów, których wartość w większości przypadków przekraczała 100 tys. złotych.

Skarb Państwa miał stracić na tym co najmniej 3,5 mln złotych.

Służby prowadziły działania w tej sprawie na terenie aż czterech województw: podkarpackiego, dolnośląskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi prokuratura apelacyjna w Rzeszowie, która przedstawiła zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej 13 osobom, w tym również diagnostom potwierdzającym fikcyjne przeróbki.

Wobec wszystkich osób zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji. Podejrzanym grożą kary finansowe oraz kary więzienia do lat 8.

Autor: mmw/sk / Źródło: TVN24 Kraków

Źródło zdjęcia głównego: CBŚP