TVN24 | Kraków

"To nie czysta woda z rzeki". Sanepid ostrzega przed zanieczyszczeniami po ulewach

TVN24 | Kraków

Autor:
wini
Źródło:
PAP
Rzecznik straży pożarnej o zalaniach i interwencjach na Podkarpaciu
Rzecznik straży pożarnej o zalaniach i interwencjach na PodkarpaciuTVN24
wideo 2/4
TVN24Rzecznik straży pożarnej o zalaniach i interwencjach na Podkarpaciu

Sanepid ostrzega, że fala powodziowa niesie ze sobą wiele zanieczyszczeń, co wyklucza spożywanie żywności, która została zalana podczas podtopień. Należy również pić tylko wodę butelkowaną lub tę, którą służby dostarczają w beczkowozach.

W nocy z piątku na sobotę województwo podkarpackie nawiedziły ulewy, powodujące miejscowe podtopienia. Najwięcej zniszczeń jest w powiatach: rzeszowskim, łańcuckim, przeworskim i przemyskim. Woda zalała drogi, domy, budynki gospodarcze, szkoły, strażnice OSP i studnie.

Dlatego podkarpacka inspekcja sanitarna ostrzega, że fala powodziowa niesie ze sobą wiele zanieczyszczeń, również tych niewidocznych gołym okiem.

- W brudnej wodzie aż roi się od chorobotwórczych drobnoustrojów, zanieczyszczeń biologicznych, chemicznych, mogą to być również substancje toksyczne, ale też wiele innych, których pochodzenia nie jesteśmy w stanie ustalić – podkreślił podkarpacki wojewódzki inspektor sanitarny dr Adam Sidor.

Samochód strażacki porwany przez wodę. W środku pięcioosobowa rodzina
Samochód strażacki porwany przez wodę. W środku pięcioosobowa rodzinaZintegrowana Służba Ratownicza

Zapewnił, że sanepid robi wszystko, aby zminimalizować zagrożenie epidemiologiczne na zalanych terenach.

- Na razie nie zanotowano przypadków chorób zakaźnych czy zatruć, ale jest na to zbyt wcześnie. W chwili obecnej najważniejsze jest bezpieczeństwo ludzi, ich mienia oraz przygotowanie się na dalsze obfite opady deszczu – oznajmił.

Skaleczyłeś się? Zadzwoń do lekarza

- Na terenach, gdzie woda zacznie opadać, zaczniemy działać. Monitorowane są studnie i ujęcia wody, prowadzone akcje informacyjne, jak postępować z zalaną żywnością, jak oczyszczać pomieszczenia, jak uniknąć chorób zakaźnych – zaznaczył.

Inspekcja sanitarna informuje mieszkańców o środkach ostrożności, których należy przestrzegać, m.in. że można pić tylko wodę dowiezioną beczkowozem i po przegotowaniu lub butelkowaną, nie wolno spożywać zalanej żywności.

Woda wdarła się do szkoły w Jerzmanowicach
Woda wdarła się do szkoły w JerzmanowicachTVN24

- Musimy pamiętać, że ta woda, która zalała nam dobytek, to nie czysta woda z rzeki. Usuwając wszelkie zanieczyszczenia, które woda przyniosła, trzeba zachować maksymalne, możliwe do utrzymania w takich warunkach zasady higieny. Przede wszystkim te działania wykonywać w jak najwyższych butach gumowych, zabezpieczyć się w rękawice gumowe, stosować powszechnie dostępne środki chemiczne. Jeśli w czasie wykonywania tych prac nastąpi jakieś zadrapanie, skaleczenie, uszkodzenie ciała, to trzeba koniecznie zgłosić się od razu do lekarza – zalecił Sidor.

Służby mają dystrybuować środki odkażające. Na stronach internetowych wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych są zamieszczone całodobowe numery alarmowe, pod które można dzwonić. Tam też można znaleźć szczegółowe informacje o postępowaniu po powodzi.

Woda podczas powodzi niesie za sobą zarazki zakaźne schorzeń przewodu pokarmowego: duru brzusznego, czerwonki, salmonelloz i innych chorób biegunkowych.

Autor:wini

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości